„…miként ébreszd őket, barátom,
kik éltek őseink korában
s kiket nem ért már senki sem,
mert egy kakasszóval korábban
rebbentek szét a semmiben…”
(Faludy György: A vadkacsa)
II.
Abba a korba értem, amikor az embert már nem érdekli a saját temetése.
Nekem – megmondom őszintén – akkor régen furcsa volt, hogy a Mici hagyta magát így felfúvódni, alaktalanná, deformálttá válni. Ma már nem furcsállom. Megértem. Nem hagyta el magát a Mici, nem egyfajta nemtörődömség volt ez magával, avagy a környezetével szemben, egyszerűen csak nem érdekelte. S milyen igaza volt. Életében lényeges volt a lényegtelenben, és lényegtelen a lényegesben. Aztán rájöhetett az újabb titokra. Amorffá válni, szublimálódni, elillanni, mint a kámfor…
Lényeges elemnek lenni a lényegesben. S lényegtelennek a lényegtelenben… Talán emiatt a felismerés miatt büdösödött olyan sokáig… Nem könnyű dolog a halállal alkut kötni. Sőt azt is mondhatnám, hogy lehetetlen, mert nem az az alkuvós fajta. Némelyek azt mondják, olyan nehéz meghalni. Mások azt mondják, olyan nehéz könnyen meghalni. Meg szépen…! Szegények, vajon mit érthetnek ez alatt?
A legnehezebb dolguk azoknak van, akik nem akarnak sem szépen, sem gyorsan, sem könnyen, hanem egyszerűen csak nem akarják az életet. No, ezeknek teljesen halálszaguk van már, és a halál az ilyet nagy ívben elkerüli, mert nem szereti a saját szagát. Korán eljött a Micihez is, de hiába reménykedett a Mici, nem érte jött, hanem csak kerülgette, lecsapott előtte, mellette, néha mögötte, de a Mici az nem kellett neki.
Miután elvitte a férjét, a Tisztességes Kereskedő idősebb fiát, ugyanezen marokszedő mozdulattal egy év alatt ellopkodta a pereskedő testvérek életét is, ezért a Mici kis lélegzethez jutott kicsiny árva fiával. Volt annyi ájer ebben a kis lélegzetben, hogy nyolc év múlva a kicsiny fiacskája minden egzáment sikeresen letéve már önálló keresetre tett szert, ezzel is támogatva édesanyját, a Micit, és saját tétova első lépteit az életének útján. Ezek a tétova léptek aztán minden nappal biztosabbá, férfiasabbá, céltudatosabbá értek, amin nem is csudálkozott senki, mert ezen léptek a céljukat tekintve mind egy irányba, a szomszéd falu most kinevezett szöszke tanítónőjéhez vezettek, ki maga is szinte csak futri lyányka volt azon időkben.
Sokat mosolygott akkoriban befelé a Mici, látván fiának izgő-mozgó örök koslatását izzó vágyainak nyomába. Persze sokáig nem mosolyoghatott, mert neki nem mosoly szabatott ki élete hosszú útjára, és nagyon hamar beleharapott a vadkörtébe, mikor a már alvó fia elemózsiás kosárkájából 10–15 szem sárga ringlót kotort össze annak aljáról.
Összeomlott ekkor a Mici, mert világossá vált számára, hogy ezek a sárga ringlószemek elviszik az ő piciny fiacskáját egy olyan világba, ahonnan őt már egyszer kiakolbólintották azon tény alapján, hogy nincs pénze. Ismét érezte a mézédes ringló ízét az ínyén, amint a hazafelé vezető, szégyennel kísért úton kilométerenként evett egy szem, az udvar porából felvett ringlót. Tíz szem ringlót evett akkor egész nap.
Reggel aztán elment Emerus Stencl esperes-plébánoshoz, minden nyájaknak őriző pásztorához, és tanácsot kért tőle, hogy miként lehetne megakadályozni ezt a szégyent, hogy az ő fia a nagy tiszteletben álló jogtudós lányának kezéért rajongjon, mikor élete nagy megaláztatása pont azon a portán esett meg vele, ahol – mint azt már mindenki tudja – az a nevezetes ringlófa áll. Joviálisan mosolygott az Isten embere báránykájának panaszos bégetésén, és felvilágosította a Micit, hogy a nagy tiszteletben álló jogtudós már csak Isten előtt állhat esetleg nagy tiszteletben, merthogy ott prókátorkodik most saját peres ügyében, mivelhogy már egy éve is annak, hogy meghalt.
– Hatféle rák marta, meg azoknak mellékzöngéi – bólogatott derűsen az Isten embere –, amiben az a jó, hogy el is bandukolt két rövid hónap alatt az égi tárgyalóba. A felesége, aki igen istenfélő asszony volt, egyszerre kapott kegyelmet és büntetést. Kegyelmet, mert egy hónap alatt utána halt a nagy jogtudósnak, és büntetést azért, mert most felülről nézheti az árván itthagyott gyermekük vergődéseit. Nagyon elámult ekkor a Mici a sorsnak eme ténfergésein, elgondolkodva felkéredzkedett egy fát szállító szekérre, és átment a szomszéd faluba megnézni még egyszer utoljára megszégyenülésének színhelyét.
Mozdulatlanul állt sokáig a ház kapuja előtt, maga a ház elhagyott volt és néma. Valaki elment mellette, és meg sem állva odavetette:
– Itten hiába vár, jóasszony. A sok tiszteletnek örvendő jogtudós már meghalt.
– Meghalt! – riadt meg akkor a Mici. – Pedig volt pénze, és mégis meghalt! Lám, nekem nem volt pénzem akkor sem, most sem, és mégis élek. És a férjem testvéreinek is volt pénzük, mégis az enyémet is akarták, és meghaltak ők is.
A régen elmajszolt ringló mézédes ízét érezte a nyelvén szétfutni, mikor kimondta hangosan is a szót:
– Meghalt!
És még egyszer és majd még százszor:
– Meghalt! Meghalt! Meghalt!
Nem tudott betelni a bosszú és a káröröm egy szóban esszenciálódott igéjével, ezért már ő állított meg arra menőket, és érdeklődött udvariasan, hogy vajon mikor van ügyfélfogadása a nagy jogtudós úrnak, mert neki peres ügye lenne.
– Nem mondja! – csodálkozott a válaszokon. – Tényleg meghalt?
És olyan édes érzés volt más szájából is hallani:
– Igen – válaszolták neki –, rövid idő alatt, és igazából meghalt a jogtudós úr, legyen neki könnyű a föld!
Komor, gyászos arccal, a szívében tiszta derűvel kiment a temetőbe, és sok keresgélés után ismét ott állt a nagy jogtudós előtt a régi, megszégyenült Mici. Hosszan nézte a súlyos márványlapot, az égbeszökő méregdrága, fekete obeliszket, és halkan sziszegte maga elé:
– Hát még itt is volt pénzed, nagy jogtudós, még ide is elkísért a gőgöd! De lám, kitoltál magaddal, mert a pénzedért súlyos márványtömböt kaptál, és súly ez a te melleden. Nem lett könnyű számodra a föld, ahogy azt a parasztok kívánják neked. Tudod, arra gondolok, ha elvállaltad volna a pört kisebb fizetségért, akkor is meghaltál volna az Úrnak akaratából – vagy kegyelméből, ezt nem tudom –, de nem tellett volna márványkőre. Nem nyomná a melledet, föld lenne csak rajta, tiszta humusz, amibe a parasztok árvácskát ültetnének, és én is hoznék neked erdei ibolyát, mert azt tudok lopni, mert venni nem tudok, tudod, azért, mert most sincs pénzem.
És akkor a Mici visszaballagott az elhagyott házhoz, benyúlt a kerítésen, és nehezen szuszogva, egy bot segítségével összekotort az udvar porából tizenegy szem mézédes, sárga ringlót. Gondosan megtörülgette mindet, aztán visszaballagott a temetőbe. A legszebbet, a legérettebbet, melynek héját átszúrta már a mézga, ráhelyezte óvatosan a vakítóan fehér márványlapra.
– Mikor nem segítettél nekem, nagy jogtudós, akkor elhoztam a portád porából tíz szem ringlót, mert nagyon éhes voltam, és még gyalogolnom kellett tíz kilométert, és ezért vittem az útra magammal ezt a bőséges kosztot, és megettem kilométerenként egyet. Nem szeretnék adósod maradni, ezért hozok a sírodra minden alkalommal egy szem ringlót, mikor meglátogatlak. És még kilencszer fogok eljönni, hogy ne legyen tartozásom. Hát csak majszolgasd, és nyugtalankodjál csendesen! – fejezte be orációját a Mici, és elindult ismét a hosszú tíz kilométeres úton hazafelé, és kilométerenként megevett egy ringlót.
A mindig tébláboló és ténfergő sors azonban nem adott neki lehetőséget, hogy fogadott zarándokútjait bevégezze, mert mikor hazaért, a fia sugárzó arccal fogadta őt.
– Jöjjön már, lelkem Édesanyám, jöjjön már, de nehezen vártuk! Merre kóricált maga ilyen későig? No, jöjjön már, had’ mutatok be valakit Édesanyámnak!
Zöld erdészruha volt a fián, tollas, jelvényekkel ékesített vadászkalap, sugárzott az arca, és átölelve anyja vállát, így mondta, amit mondott:
– Édesanyám! Nagy hírem van, had’ mutassam be szerelmemet, az én nagy kincsemet, akit szeretek teljes szívemből, és ő viszontszeret engem teljes szívéből.
És bemutatta a Micinek a lócáról felhúzott leányzót, akinek fehér volt a bőre, mint a gödölyének, vakító kék a szeme, és szőke hajzuhataga jóval túl ért a derekán.
– Ő lesz a feleségem, Édesanyámnak kislánya, a gyermekeim anyja! – sugárzott a fia. – Árva leány ő, Édesanyám, se’ kutyája, se’ macskája, a szülei korán meghaltak váratlanul, hirtelen. Jogtudós volt az édesapja, akinek az irodája a szomszéd faluban van, és olyan sárga ringló van az udvarán, mely egyetlen ritkaság az egész vidéken. De erről mit sem tudhat Édesanyám, nem volt nekünk pörünk, perpatvarunk soha senki ember fiával, meg Édesanyám sem lépte át a falu gyepűjét soha, mióta Édesapám meghalt.
– Tanító néni különben, gyermek- és erdészszerető leány! No, öleljék meg egymást, és kérem, fogadja szívébe a leendő unokái anyját! Mert a maga unokái, Édesanyám, azok lesznek a mi folytatásaink – bölcselkedett a fia, és tuszkolta két szerettét egymás felé. Akkor a Mici hidegen megcsókolta két arcát a tanító kisasszonynak, és közben azt gondolta: Unokák! Folytatás! Hát fel fog támadni az a gané? És pont az én fiam támasztja fel? Sötétedett már, és a fia kiment befogni a szolgálati hintót, hogy hazavigye szerelmét a tíz kilométerre lévő faluba.
Mikor elbúcsúzott a lány, a Mici a fia elemózsiás kosárkájából kivette a maradék sárga ringlót, és a lány kezébe adta.
– Hosszú az út hazáig – mondta –, tíz nagyon hosszú kilométer. Egyél közben ringlót. Úgy hasznos, ha beosztod. Kilométerenként egyél meg egyet!
– Mire jó ez? – kérdezte a lány.
– Semmire – válaszolta Mici mély meggyőződéssel.
– De Édesmama, ha semmire nem jó, és mégis ajánlja, akkor mi ellen jó?
– Az emlékek ellen! – kongotta Mici akkor az ő lelke hangját.
A fiatalokat elröpítette a két jó ló és álmodó szívük, a Mici pedig lerogyott a lócára, és mereven nézte a spór fölötti falvédőt. Betévedt a lámpafényre egy éjszakai lepke, cél nélkül röpködött a szűkös térben a lámpa körül, a homályos sarkok felé, aztán megpihent a falvédő bal felső sarkán. Nézte a lepkét a Mici, mereven nézte, sokáig nézte. Olyan látó volt akkor a nézése, olyan hideg, olyan ridegen megkövült, hogy a lepke soha nem tudott elrepülni onnan többé. Belefagyott akkor a lepkébe a Mici lelke, így lett a Micinek az idők végezetéig lepkelelke.
|