Édesapám oly magányos volt gyermekkorában, hogy tízévesen üdvözlőlapot írt saját születésnapjára; így valaki megemlékezik róla. Én novellákat, regényeket, verseket írok; talán így emlékeztetem magamat magamra...

Az író számára az írás olyan kegyelmi állapot, melyben senki számára nincs kegyelem.

 
Menü
 
Közéleti szereplések
 
A gólyák törvénye (regény)
 
Hírek a Parnasszusról
 
Parnasszusi Pantheon
 
Ismeretlen szerzők
 
Novellák
 
Várakozás (regény)
 
Torzulatok (regény)
 
AZ ötödik szolgáló (regény)
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Látogatottság
Indulás: 2007-09-06
 
A napok mondásai
 
Mészáros István fordító
 
Címlap
 
A rab foglár

 

      Leszel-e meg nem álmodott álmának őre,

Ahol az őr és a rab egyre megy?”

                                                                                                                  (Rendhagyó esküvő:Plt')

     

A rab foglár

 

            Igaz örömet érzett, mikor megismerte, és megértette a feladatot. Egyszerű volt a parancs, mit az ő személyiségére, betűről betűre neki találták ki.  A rabra kell vigyázni. - A rab élete nagyon fontos, még nem akarjuk, hogy elpusztuljon, a későbbiekben talán szükség lehet rá - mondotta a rab gazdája.

            Nagyon pontos utasításokat is kapott a rab fogva tartásának körülményeiről, táplálkozásáról, egészségének őrizéséről. A gazda precíz, kiszámíthatatlan, és mégis következetes volt. Fontos lehetett neki a foglya, kit nem tudni, miként tett rabjává, de ezen múltbéli események a foglárt nem érdekelték.

            Ő elfogadta a rab őrzését, a rab őrzésének feltételeit, s mint aki végleg révbe ért, elfoglalta hivatalát, és őrizni kezdte a rabot. Boldog volt hivatalával, mert elégedettséget érzett, és a jól elvégzett munka gyümölcsízével a szájában tudott mindenkor megnyugodni. Vigyázott arra, hogy a rab nyugovása mindig olyan elégedett legyen, mint az ő nyugovása. S ez a munka nem volt könnyű.

            A rab eleinte nem törődött az egészségével. Evésre, időbeosztásra nem figyelt, minden jó tanácsot eleve elutasított, és igen önpusztító életet élt volna, de a foglár ezt nem engedte. Értette ő a rabot - mert volt neki is lelke -, inkább pusztulni, mint rabként élni egy foglárral örökön örökké, amíg a rab és a foglár számára ismeretlen gazda fel nem oldja a rab és a kötelesség láncait.

            De ez csak a kezdet volt abban a párharcban, ahol a rab pusztulni akart, a foglár pedig megfelelni. A foglárnak közömbös volt, hogy él-e a rab, avagy halott. A foglárt csak az elszámolás pontossága érdekelte. Ez a foglár nem volt művelt ember. Hallott néha művészekről, tűznyelőket is látott gyermekkorában, és megcsodálta mutatványukat, de nem tisztelte ezeket az embereket soha.

            A gazda parancsa egyértelmű volt: – A rab minden szellemi és lelki igényét ki kell elégíteni. Mi dologi kellékre vagyon szüksége, kapja. Hangszer, festőállvány, ecset, papír, penna, kalamáris, mindenek ottan legyenek neki kéznél a foglár által, az én rendelkezésem miatt. – A foglár  szóról szóra teljesített kívánalmat, igényt, hirtelen felszökkent bohó vágyat, csak arra figyelt, hogy a gazdának megfeleljen, és a rab rab maradjon.

            A rab egészségének romlásakor igazi régi világokból atavisztikusan átszármazott börtönőrré vált, zsarnok módjára kényszerítette a gazda orvosa által előírt gyógyszereket, füves vizeket megitatni vele, és ha nem akart enni az előírt időpontokban, bizony enyhe kényszert is alkalmazott a cél érdekében. Nem a krónikák titka, hiszen azok sem tudják, hogy mennyi napfelkelte és nyugta tellett el ebben a duális világban.

           A rab beletörődött, a foglár boldog volt. Sokat beszélgettek is. A múló időről soha, hiszen számukra állt az idő, a múltról sem, mert csak a rabnak volt múltja.  A foglár múltja pedig az volt mindössze, hogy foglár volt. Jövője pedig a remény, hogy foglár maradhat. Erről a helyről nem lehetett megszökni, mert köröskörül minden a gazda birtoka, java volt, ezért a rab sokszor felajánlotta a foglárnak, hogy menjen el saját érdekében másokkal is találkozni, beszélgetni, szót szóba ölteni.

          A foglár ilyenkor nagyon szerette és sajnálta a rabot. Átlátott rajta, mert mint mondotta későbben magában: – Csak azért akarja, hogy menjek, mert ha visszajövök, akkor hozok a külvilágról akaratlanul is híreket, ami neki már kész felüdülés lenne az ő bezártsága után. És nem ment. De vitte magával a kertjébe, ahol gyomot húzgáltak ki, hogy új gyomoknak teremtsenek helyet, termelni nem termeltek semmit, mert a gazda bőségesen ellátta őket mindennel, tehát gyomoltak, beszélgettek.

          Minden beszélgetés vége arra lyukadt ki, hogy van egy rab, és van egy foglár. – Szeretnél szabad lenni? - kérdezte egyszer a foglár a rabot. – Már nem tudnék vele mit kezdeni - válaszolta a rab. A foglárnak ekkor ütött fejébe a gondolat egy bognárszöget. – Ha! Ez talán szökni akar! Csak altatja az én éber foglárlelkemet.

          Ettől kezdve fokozottan figyelt. Nézte a rab kelését, nyugovását, szinte ellenőrizte még az álma szuszogását is. Féltette a rabját, és az ő foglári mivoltát. Éjjelente gyakran megriadt, kiment a porta kerítéséhez vágott kapuhoz, lenyomta a kilincset, ellenőrizte a zártságot, aztán visszacsoszogott, és megpihenve azt álmodta, hogy talán szökik a rab, és akkor neki már nem lesz foglársága.

          A gazdáról soha nem ejtettek egy szót sem. A foglár soha nem látta, csak parancsait teljesítette, a rab pedig soha nem beszélt fogságba esésének körülményeiről. A gazda egy megnevezetlen mítosz maradt kettejük életében, olyan mítosz, amelyet soha nem emlegetnek tábortüzeknél, gondolatait, szavait nem jegyzik krónikák. A gazda mítosza a rab és a foglár életébe sárgult bele töredezett, holt fóliaként.

          Mikor a rab elkezdett sorvadni, megijedt a foglár. Üzenőkön keresztül küldött üzenetet a gazdának, hogy baj van rabjával, és üzenőkön keresztül kapott üzenetet és pontos útmutatást arra is, miként állítsa meg a sorvadást. Az üzenet mellé kiemelt javadalmazást is hoztak az üzenők, ezért igen forgalmas lett ezek után a rab helye. Orvosok, kirurgusok, patikáriusok, felcserek és borbélyok adták a kilincset egymásnak.

          A sorvadás nem állt meg, a foglár fizetett. A gazda hallgatott. Észrevétlenül fordult meg kettőjük élete. A rab egyre többet aludt, a foglár pedig állandó éberségben töltötte életét. – Talán álmában akar megszökni - szökött belé a gondolat. Most már naponta tízszer, hússzor ment ki a falba vágott kapuhoz, lenyomta a kilincset ellenőrizve a zártságot, aztán visszacsoszogott. És lemondóan ellenőrizte, hogy sorvad a rab.

          Tehetetlensége adta a mondatot a nyelve alá, így szólt a rabhoz: – Te sorvadsz, és ha nem tudlak megmenteni, akkor úgyis vége foglárságomnak, melyet ugyan olyan lelkiismeretesen őriztem, mint téged, a rabot. – Nézd, kinyitom a kaput, és menj békével. Majd azt mondom, hogy rossz fogár voltam, de te halj meg szabadon. – Én a rabságban is szabad voltam - mondta halkuló hangon a rab -, de köszönöm neked.

            És nem ment.  A foglár pedig kiment a falba vágott kapuhoz, kulcsainak zörgetésével kinyitott minden őriző és védő zárat, és sarkig kitárta a kaput. Kicsiny ideig még tipródott a küszöbön, nézte az utca forgatagát, az embereket, arcukat, gesztikulációjukat, zajukat, lármájukat. Aztán legyintett, és visszacsoszogott.

           A rab aludt. Mélyen, álomtalanul és szuszogás-mentesen aludt, ahogyan csak azok tudnak aludni, akik úgy élik le az életüket, hogy fogalmuk sincs arról, hogy mi a rabság, és mi a foglár fogalma. Nézte a rabot, aki halála után is sorvadt, egyre sorvadt. Előbb méreteiben zsugorodott még jobban össze, aztán napok múlva kezdett áttetszővé lenni ez a maradék matéria is. Nem lehetett megfogni azt a pillanatot, amikor eltűnt.

          A foglár sokáig nézte az egyszerű fekhelyet, és nem értette, miként lehet valakinek, vagy valaminek úgy eltűnni az életből, hogy nyoma, hiánya ne legyen. Leheveredett a rab lócájára, jólesően elnyújtózott, hallgatta az utcáról beszűrődő zajokat. Nem zavarta ezt a nyugalmat a megszökött rab, a már nem létező foglársága. Nem kért számon semmit senkitől dologba hajtott életéért, a meg nem élt napokért, az elfojtott gondolataiért, és soha meg nem fogalmazott vágyaiért.

          Ez a nyugalom a rab lócáján kitörölte gondolataiból a jelzőket. Nincs szép, nincs rossz, nincs derűs, nincs minősítés sem jó, avagy kellemetlen dologra. Ekkor értette meg, hogy ez a lóca, és ez a szellem adott erőt a rabjának ahhoz, hogy ő jó, bő és kényelmes életet élhessen, mint foglár. Azért volt ez a rab jó rab, hogy ő jó foglár lehessen.

          Gyomozgatás közben gyakran mondta foglya, hogy ő nem lesz sokáig itt. – Ha sokszor mondod, hogy farkas jár a kert alatt, előbb utóbb el is jön érted - figyelmeztette akkoron a foglár a rabot. A rab lócáján ringatózva sejtette meg a rab beszédét. – Aki riogatja magát és környezetét, hogy eljön a farkas, az miért nem gondol arra, hogy a farkas talán csak benne létezik? Hiszen a rabban csak a rab rejtőzik, a foglárban pedig a foglár. – Vajon vannak még rajtam kívül is foglárok? - kérdezte a lócától, és a lóca csendes ánizsos lehelettel válaszolt neki, kissé felerősítve az utca zaját, ahol árusok, férfiak, gyermekek, iparosok, tűznyelők és máglyarakók voltak egyszerre rabok és foglárok.

          Egyszer még összeszedte erejét, és elment a külvilág küszöbéig. Nézte az asszonyokat, a gyermekeket, mely csodából neki megbízatása miatt soha nem jutott. Beszívta lelke a zajt, a lármát, az unalmas port és az élet ismétlődéseit. Az embereket, a jószágot, a nyomorúságos, avagy remek életeket, kik a gazda hatalmas birtokán élték kérész életüket. A látványba is belefáradva még egyszer ellenőrizte, hogy a kapu nyitva van-e, és lassan visszacsoszogott.

          Lefeküdt a lócára, átölelte a saját nyugalmát és a megholt rab lelkét. Beszívta illatát, felvette szívritmusát, és soha nem látott mosolyt formált saját arcára. Így halt meg a Gazda.

 

Vágvölgyi Jenő

PLT’

Soroksár, 2012. július 03. éjjel

 
Óra
 
El nem mondott fohászaim
 
Elmélkedések
 
Az Irgalom Völgye (regény)
 
Mélyérzések (versek)
 
Kedves költőim
 
Novellák II.
 
Katarakta (versek)
 
Érkezés c. kötet
 
Kaqxarok
 
Elszámolás c. kötetből
 
Az álmodó Isten (kisregény)
 
Farkasréti üvöltés (kisregény)
 
Firkák
 
Egyoldalasok
 
igazán akarod tudni?
 
Búcsú az olvasótól

Köszönjük a látogatást, remélve, hogy szép és tartalmas időt töltött a betűhegyek fölött.

Az író könyvei kereskedelmi forgalomban nem kaphatók, az Országos Széchenyi Könyvtárban és néhány kisebb könyvtárban hozzáférhetőek.

Kiadó: Madách Irodalmi Társaság, 1072 Budapest, Nyár u. 8.

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?