„…nem nézek vissza többé s tudom, nem véd meg engem
sem emlék, sem varázslat, – baljós a menny felettem;
ha megpillantsz, barátom, fordulj el és legyints.
Hol azelőtt az angyal állt a karddal, – talán most senki sincs.”
(Radnóti Miklós: Sem emlék, sem varázslat)
IV.
Abba a korba értem, amikor az embernek már nem kenyere a remény.
S ez nem valamiféle belső keserűségből, vagy külső kiábrándultságból fakad, hanem nagyon is racionális oka van. Míg fiatal voltam, én is sok mindenben reménykedtem. Aztán vártam, hogy a reményeim valóra váljanak, és tudtam várni. S itt a titok! A reményhez semmi más nem kell, mint idő. Volt az is, akkor még volt, és eme emlőn gömbölyödött, gödölyésedett a remény.
Már kevés az időm. Vagy nincs is talán, csak én nem tudok róla, nem tudhatom. De ahogy elmállott a készletem a térben, úgy sorvadt el és halt meg végül a remény is bennem. Az ember fiatalon vállal gyereket. Tudja, érzi, fel tudja nevelni, ki tudja termelni azon dolgokat, hogy lássa őket felnőni. Öregen nem vállal az ember gyermeket. És nem vállal reményt sem.
Érdekes, hogy a Mici ezen a téren sem úgy működött, ahogyan az elvárható lett volna tőle. Mikor a baleset bekövetkezett, mindössze negyvenes évei elején járhatott, és minden égi és földi számítás szerint volt ideje még bőven, hogy reménykedjen. Talán nem is arra gondolok, hogy újra kezdje, inkább olyan köztes megoldás zizeg az agyamban, hogy ami már megvan, azt ne hagyjuk veszni, legalább az folytatódjon.
De nem így történt. A temetés után hazament, és hajnalig bolyongott a hatalmas házban. Bejárta – talán most először – a fiatalok lakrészét, kinyitogatta a fehérneműs szekrényeket, bevizslatott a spájzba, a konyhában rutinosan alákukkantott a fedőnek, mely alatt az előre elkészített estebéd várta a fiatalokat, immár örökre.
Ezután előrement a saját házrészébe, és eltolva a nehéz pohárszéket, sokáig álldogált a sok tiszteletnek örvendő jogtudós belső szentélyében. Hosszan időzött a gépírókisasszonyok szobájában, aztán újra hátrament, és kezdte elölről az éjszakai szellemjárását. Ettől kezdve az egész ház kezdett átalakulni egy Dickens regény helyszínévé, de nem egyik napról a másikra, hanem olyan finoman és észrevétlenül változott, hogy csak nagyobb időintervallumokat figyelembe véve lehetett ezeket észrevenni.
A Mici soha többé nem zárt be maga után ajtót, ablakot. Nyáron felforrósodtak a régen hűs szobák, télen dér lepte be a míves cserépkályhák keskeny peremét, melyen apró porcelán balettáncos lánykák próbálták befejezni életük legcsodálatosabb táncát. A falubeliekkel igen sajátos viszonya volt. Köszönni köszönt, a köszönést elfogadta, de nem szívesen. Beszélgetni is beszélgetett, kimérten, néhány szót csak, aztán kis madárfejét félrebillentve szinte menekült a konvenciók elől.
Nem tartozott a máglyarakókhoz, és őt sem lehetett máglyára küldeni. Fájdalomból és a régi megszégyenüléséből rakott falat maga köré. Ennek ellenére sok emberrel érintkezett nap mint nap, és ezek az emberek eljöttek hozzá, és elégedetten mentek el. Ennek kettős oka volt. Egyszer valaki megkérdezte, nem tud-e valami kényelmes fotelt valahol, mert beteg apjának kéne, aki éjjel már csak ülve tud aludni. A Mici hátravitte a fiatalok nappalijába, és széles gesztussal mutatta a kínálatot: Íme a választék, tessék választani!
Mikor az árról esett szó, gőgösen kijelentette, hogy nincs szüksége pénzre, az volt és van neki most is elég. Sokáig huzakodtak, végül megállapodtak, hogy a vevő minden hónapban hoz öt kiló lisztet egy éven keresztül a Micinek. Ezek után elkezdtek a múlt tárgyai kifelé húzódni a régi házból, mint ahogyan az álmok illannak el életünkből a naptárlapok hullásával. Hosszú folyamat volt ez, nem egyik napról a másikra történő eseménysor. Ekkor kapta a Bartel Mici nevet is. Kellett egy lekvárfőző lábos? Persze hogy volt! Egy kis asztalka? Vagy egy heverő? Nem volt gond ez a Micinek.
És az emberek becsületesen hozták neki a kialkudott járandóságot, egy éven keresztül egy doboz tejfölt havonta, vagy egy kiló zsírt, vagy két éven keresztül havonta egy öl tűzifát. A Mici mindig csak hosszúlejáratú üzleteket kötött. Az érdekes ebben az volt, hogy ideje is volt, jövője is volt, mégsem volt mögötte semmi remény.
Volt a faluban egy asszony, aki férjével nagy szegénységben nevelgette egyetlen kislányát, akit valamilyen tévedés folytán nagybetegen eresztettek alá a földi életbe az angyalok játszóteréről. Hallott ő is a Mici nagy kereskedelmi forgalmáról, és méltán feltételezte, hogy bálaszám áll a bankó a Mici portáján, nem beszélve arról, hogy a suttogó pletyka szerint a Mici kiásta a nagy jogtudós elrejtett kincseit is a pincéből, tehát igen módosan van elengedve.
Mikor először fordult hozzá segítségért, a Mici ridegen kijelentette:
– Akinek nincs pénze, az ne pereskedjen, és ne vállaljon gyereket! – és bement a házba.
Ennek híre ment egész járásszerte, és most már mindenki meg volt győződve, hogy a Mici tényleg a legridegebb szívű Krőzus ezen a tájegységen. Ezen az éjszakán a Mici ismét elkezdte a kísértetjárását a házban hajnalig, amire már régen nem volt példa. Nem értette magát, nem is hitte el, hogy ezeket a mondatokat ő mondta volna, és nagyon nyomorultul érezte magát. Ezért amikor az asszony végső tehetetlenségében másodszor is hozzáfordult segítségért, ő csodálkozott a legjobban, hogy a Mici nem mondott nemet.
Annyit kért csak, hogy amíg ő a férjével bemegy a városba, hogy utolsó értékét, saját testét árulja a kaszinó vendégeinek, nem hagyhatná-e a kislányt addig a Mici gondjaira bízva. Akkor a Mici röviden, tömören, nyersen csak annyit mondott:
– Itt elfér, engem nem zavar. Enni van mit, látja, idén is rengeteg a ringló. Majd eszik azt, más nincs az én portámon, maga is tudja.
Az asszony elment, és a Micinek akkor megpezsdült a lelke.
– Jaj Istenem! Jön ide valaki! Igaz mozogni alig tud, beszélni nem beszél, sok vigyázni való nincs reá. De akkor is jön ide valaki!
Ettől kezdve csak az foglalta le az elméjét, hogy mi az, amit ő ennek a beteg kis emberpalántának adni tudna? Felmérte spájzának minden eldugott féltett kincsét, édességek, aszalt fügék, szárított narancsok, félig beszáradt ringlóbefőttek kerültek a kezébe, és mindegyiket vissza is rakta a helyére.
– Ez nem elég. Nem ilyen kell neki. Ilyet otthon is kap, talán még különbet is.
Gondolt játékra, de elvetette az ötletet, ez a gyermek csak a saját belső világában játszik, mit akar ő piros pettyes labdát adni neki esetleg?
Marta az agyát a számára megoldhatatlan feladat, és ezért – mint annyiszor a múltban – szorult helyzetében Emerus Stencl esperes-plébánoshoz, minden nyájaknak őrizőjéhez fordult. Felöltözött tehát szépen, elballagott Emerus Stencl esperes-plébánoshoz, aki joviális bólogatással meghallgatta, s azt mondta neki:
– Az emberek, mikor egymásnak akarnak adni valamit, mert szívbőségükből már nem jut szavakra és elcsépelt földi javakra, akkor pánikba esnek. Így van ez lányom, mióta világ a világ, de arra még kevesen gondoltak, ha valakinek igazán adni akarunk, akkor az adás mértékét nem a minket környül vevő világ emberei, avagy az ajándékozott ízlése szabja meg, hanem az, hogy ha igazán akarsz adni valakinek valami értékeset, akkor azt add neki, ami tenéked a legnélkülözhetetlenebb, ami neked teljességgel pótolhatatlan. Majd megáldotta, útjára engedte, aztán becsukta utána az ajtót, leszédült a kanapéjára, és azt hörögte:
– Látod, Uram, előttük az abrak, és nem esznek. Előttük a friss forrásod, és hozzám jönnek poshadt vizet kunyerálni. De szűk az aklod, és de sok a birkád, én Uram, én Istenem!
A Mici pedig hazament, és már útközben kirajzolódott a szent útmutatás szerinti ige a fejében.
– Igen, a legnagyobb titkom ott van a sok tiszteletnek örvendő jogtudós szobájában, oda beviszem őt, az egyetlent, aki oda rajtam kívül eddig bemehetett.
Aztán sokáig gondolkozott azon, hogy mi az ő legnagyobb értéke és pótolhatatlan kincse? Először a megdermedt lepkére gondolt, de gyorsan elvetette, mert hátha az a beteg gyermek nem is tudja majd értékelni az ő bohó látásait. S mivel feltétlenül materiális síkon szeretett volna maradni, gyorsan rájött a megoldásra. És elkövetkezett a nap, amikor végre megbízott benne valaki annyira, hogy a beteg gyerekét rábízza, akkor karjába vette a gyermeket, felvette a kötényét, amibe már előzőleg elrejtett néhány ringlószemet, és könyökével félretolva a mázsás pohárszéket, beleültette a rábízott jószágot a prominens vendégeknek kijáró bőrfotelbe.
A gyermek nem mozdult, szemét az egyik sarokra kancsalította, azt nézte mereven, és akármit is foglalatoskodott vele a Mici, semmire nem reagált. Akkor a Mici elétérdelt, a beteg kislány ölébe hajtotta hervadó arcát, és azt mondta:
– Azt mondták nekem, hogy te autista vagy, és úgy védekezel, hogy elzárod a külvilágot magadtól. Mivel ez neked száz százalékig sikerült, ezért azt mondják rád, hogy beteg vagy. Látod, én is kizártam a külvilágot, illetve nagyon igyekszem elzárni magamtól, de mivel nekem nem sikerült százszázalékosan, rám azt mondják, hóbortos vagyok, deviáns, antiszociális és buggyant. De te autista vagy, neked sikerült, ami nekem nem, ezért én neked adom azt a nevet, amely megillet, mely hangzásában zenél is hozzá, és én ezentúl úgy foglak hívni, hogy Authentika. Nekem hiteles!
Aztán elővette az egyik metszett ólomkristály bonbonierből a számára legfőbb materiális vagyonkáját, és Authentika kezébe adta. Authentika pedig elfordította végre a szemét a homályos saroktól, s miközben morzsolgatta kezében a még soha nem tapintott idegen tárgyat, egyszer csak belenézett a Mici szemébe. Nézte, sokáig nézte, de ez a nézés nem volt olyan üres, mint ami a homályos saroknak járt ki, ez értő nézés volt, ez látó nézés volt, olyan látó, mint a lepke lelke. Ettől a Mici lelke egészen megmézesedett, és mosolygott teli szájjal Authentikára, felfedve csupasz ínyét, nagy üres száját, mely olyan volt, mint moh- és hínárlepte barlangok a víz és a szárazföld határán.
Nehezen forgatva a botló betűkből összerakott szavakat, Authentika azt mondta:
– Van mamm arcában ilyen. Van papp arcában ilyen. Az én arcomban van ilyen. Mindenki arcában van ilyen.
– Azt hittem, örülsz neki, édes kicsi Authentika, mert tudod, nekem csak ez van, ami pótolhatatlan, bár ezt sem hordom, nehogy elkopjon. Ha nem kedves neked, gyere édeske, együtt visszarakjuk a sok szeretetnek örvendő jogtudós ólomkristály bonbonierjébe, aztán elfelejtjük. Mint annyi minden mást az életünkben.
Ki akarta venni a protézisét Authentika kezéből, de a kislány görcsösen belemarkolt. Sipogva szedte a levegőt, és zihálva mondta:
– Van mamm arcában ilyen. Van papp arcában ilyen. Az én arcomban van ilyen. Mindenki arcában van ilyen.
– Az én arcomban, látod, nincsen ilyen – simogatta meg Authentikát Micike. Fogadj el engem így te kóbor, kicsi lélek!
– A mamm arcában van ilyen, a papp arcában van ilyen, az én arcomban van ilyen. A te arcodban nincs ilyen!
– Rakjam be én is az arcomba? – kérdezte a Mici.
– Ilyet mamm arcában hord! Ilyet papp arcában hord! Ilyet én arcban hord!
– Akkor hová rakjam kicsi Authentika, hogy számodra is megfelelő helyen legyen? – kérdezte a Mici, és újabb leendő kudarca miatt torkát már száraz könnyek marták.
Authentika ekkor felült, sokáig nézte a soha nem használt felső fogsort, tétova mozdulattal Micike szájához közelítette, aki azonnal és készségesen tágra nyitotta a száját.
De a kislány nem folytatta a mozdulatot, hanem belenyúlt a Mici melltartójába, és ahol tapogató keze legjobban érezte lüktetni a szívet, odamotozta a soha nem használt protézist.
– Te szívben hord ezt. Mamm arcban hord ezt. Te szívben hord ezt. Papp arcban hord ezt. Te szívben hordd ezt!!!
Ezt zakatolta aztán sokáig, közben szemét visszafordította a homályos sarok felé.
És akkor értette meg a Mici, hogy vannak, akik a szívükkel nem csak szeretni, hanem harapni is tudnak, mert van reá eszközük. És ezt egy beteg kislány mondta el neki a sok tiszteletnek örvendő jogtudós belső szentélyében. Ezt a kislányt ő úgy nevezte el, hogy Authentika. - Számomra hiteles... – zokogta bele csendbe.
|