I. rész
Ha elmennek a gólyák…
A pap érkezése előtt hét évvel, 1969-ben, hasonlóan parázsló nyári nap csendjében egy MIG 21-es vadászgép hangszórója üvöltött fel rémülten:
– Itt Összetartás Sólyomnak, itt Összetartás Sólyomnak… nem jött ki az orrfutó, leszállási engedély törölve! Ismétlem leszállási engedély törölve. Sólyom jelentkezz! Vége!
– Itt Sólyom Összetartásnak. Parancsot értettem, futómű-kontrollámpa ég. A futómű kinn van. Vége!
– Sólyomnak! Ismétlem az orrfutó nincs kinn, átstartolási parancsot kap. Startoljon át Sólyom, és próbálja meg ki-behúzni újra! Vége!
– Itt Sólyom, értettem. Átstartolok, vége.
A pápai katonai repülőtér betonja fölött mintegy száz méterrel majd négyszáz km-es sebességgel jelent meg a MIG. Az irányító toronyban Forgács alezredes izzadt a tányérsapkája alatt, mereven nézte a libegő gépet. A harci gép orra kissé felemelkedett, a féklapok szinte teljesen kiengedve, mint a rongyok lógtak a szárnyakon. Sebesen süllyedt.
– Most! – üvöltött a mikrofonba az alezredes – most húzd fel Sólyom a franc egyen már meg, mire vársz?!
A gép orra most lejjebb hajlott, szinte vízszintesen repült a földtől harminc méterre, az erősödő hajtómű-hang azt jelezte, hogy a pilóta vízszintes repülési sebességet akar nyerni. .Már a kifutó utolsó harmadánál suhant a gép, amikor hatalmas lángnyelv csapott ki a hajtóműből, a gép ebben a pillanatban felvágta az elejét, és poros lángfelhőbe burkolva egy szemvillanás alatt eltűnt a keleti horizonton.
– A kurva életbe – mondta akkor Forgács alezredes katonásan –, ez meleg volt. Néhány gombot megnyomott az irányítópulton, egy kart lehúzott, egy kis doboz üvegét betörte, és az ott található gombokon beírta a vészkódot, majd ököllel rávágott egy nagy piros gombára.
Felüvöltöttek a riadó szirénák, monoton búgással brummogtak a tűzjelző hangszórók, a legénységi szálláson minden lámpa villogni kezdett.
Pilóták rohantak a gépeik felé, katonai tűz- és kárelhárító szerkocsikat öntött ki az egyik hangár szája, a vezénylő megtelt szolgálaton kívüli tisztekkel. Az ezredes az asztal alá dobta a tányérsapkáját, egyszerű pilótasapkát nyomott a fejébe, mely össze volt kötve az irányító panellel. Egy hadnagy a parancstovábbító panel elé ült, társa, egy főhadnagy a kárelhárítók mikrofonját vette a kezébe.
– Riadóhang kikapcsol, parancstovábbítás! – A hadnagy bólintott és elkezdte:
– Figyelem, itt a Torony. Elsőfokú készenlét minden egységnek. A Sólyom 1214-nek landolásnál nem jött ki az orrfutója. Sikertelen újra próbálkozás után hason való landolásra felkészülni. Érkezés kb. három perc múlva. Figyelem itt a torony…
A főállásban egy őrnagy a földön lévő gépeket indította gyors parancsokkal, egymás után, szinte egymásba érve száguldottak végig a vadászgépek a betonon, gyorsan eltűntek kelet felé, helyet hagyva a leendő katasztrófának.
– Alezredes elvtárs – jelentkezett a főhadnagy –, nem tud Sólyom katapultálni?
Gyilkos pillantást kapott válaszul.
– Pápa fölött? A városra zuhanjon a gép, istenbarma?!
Az őrnagy hűvös hangja csillapítólak szólt.
– Alezredes elvtárs! Annyi kerozinja még van Sólyomnak, hogy a városon kívül vigye a gépet, ott az utolsó cseppekkel felvigye az égbe, akkor megvan a kellő magassága is a katapulthoz.
Az alezredes már lecsillapodott.
– Kérdezze meg! – utasította a főhadnagyot. Kapcsoló kattant.
– Itt Összetartás Sólyomnak, Sólyom jelentkezz!
– Sólyom jelentkezik. Na, mi legyen cimborák ezzel a sebzett madárral? Itt Sólyom van beszarva erősen, vége!
– Sólyomnak Összetartás! Katapultálási parancsot kap a várostól keletre. Vigye a gépet a lakott településtől legtávolabb, aztán ugrás. Értette, Sólyom? Vége.
– Értettem Összetartás, megfutamodunk szépen. Az orrfutó kontrollámpája azt jelzi, kinn van a talicska kereke. Nem ellenőrzik szemmel még egyszer? Vége.
– Sólyom, itt az alezredes! Nincs már ideje idejönni, és utána esetleg megint elmenni. Nem lehet a város fölött eldobni a gépet. Értette, Sólyom? Vége.
Döbbent arcok hallgatták a dudorászó választ, mely egy régi népdal dallamára hangzott fel:
– Értem én, értem én, hogy is ne érteném. Ezzel a szar géppel hová is érkeznék? Angyalszárnyon megyek mostan fel az égbe, szent Péter baljára egy katapult székbe, la-la-lala, la-la-la-la-lalla… Itt Sólyom, alezredes elvtárs, mondja meg a karbantartó főnöknek, hogy húsz év futkosó vár rá, annyi minimum. Tíz év az orrfutóért, és tíz év a katapultért. Vége.
– Itt Összetartás. Mi van a katapulttal, Sólyom, siessen, nincs üzemanyaga!
– Jelentem, beragadt. Húzom, vonom, semmi.
– Tegye le a gépet a mocsárba, Sólyom! Odamegyünk! Sólyom, hallasz engem?
– Itt Sólyom. Az tegye a mocsárba, alezredes, aki felzavart engem ezzel a romhalmazzal! Visszafordulok, és hason landolok a betonon. Vége!
– Sólyom! Sólyom, megtiltom, nem fordulhat vissza. Itt emberek százai halnak meg maga miatt! Be a mocsárba Sólyom, be a mocsárba, ez az egyedüli megoldás, nem hagyjuk magára, odamegyünk, hallasz, Sólyom? Vége!
– Itt Sólyom! Azt akarom, alezredes elvtárs, hogy az összes karbantartót zavarja ki a kifutóra. A belükre rakom le a gépet, és kihasogatom a tökeiket. Nem én játszottam itt emberek életével, gondolom. Vége!
– Sólyom, Sólyom nem jöhet vissza! Ez parancs! Hajtsa végre!
A radarkezelő szólalt meg tompán:
– Alezredes elvtárs, jelentem, visszafordult, közeledik.
– Sólyom, itt Összetartás! Itt Forgács alezredes beszél. Nem parancsolom, hanem kérem, nagyon kérem, ne tegye! Nagyon szépen kérem…
– Elmegyek, elmegyek, hosszú útra megyek, az összes karbantartót mind magammal viszem, ott fog megrohadni mind a magas égbe, az összes gazembernek túrós a seggébe…
– Sólyom, itt a torony, látjuk magát. Orrfutó nincs, ismétlem, nincs.
– Nincsen nekem szeretőm jó faros, elcseszték az orrfutómat, de nagyon…
– Itt a torony! Nagyon alacsonyan jön, Sólyom, be fog csapódni! Emelje fel! Emelje fel!
– Emeld fel a szoknyád, babám, mutatok egy új figurát, ha négykézlábon állva nem bír meg a kezem, a statika végett majd hátulra teszem…
– Alezredes elvtárs, ez becsavarodott – jegyezte meg az őrnagy, de az alezredes leintette.
– Nem biztos, figyelje a nótáit. Nincs orrfutója, ezért alacsonyan jön nagy sebességgel, égeti a kerozint az utolsó cseppig. Aztán, ha kifogyott, fékszárnyak ki, és fenékre rakja a gépet. Okos – folytatta elgondolkozva –, ő elöl ül. Megúszhatja. Ez a fiú nagyon akar élni.
– Édes rózsám, húzzad le a bugyidat, karbantartó, szőrös lábú buzi vagy, jaj, de félek, én istenem, ne hagyj el, kikezdi a beton most a seggemet, a seggemet, a se… Most! Szent Lenin, segíts!
A MIG érintőlegesen érte el a kifutópálya első centijét, simulva fékezett hasával a betonon, a hajtóművek kerozin hiányában hörögve leálltak. Szikraesőben csúszott a gép, mikor levágódtak a fékszárnyak, a hajtómű a betonnak vágódott, a pilótafülke eleje az ég felé fordult, szinte függőlegesen állt a géptest. Futása gyorsan csökkent, aztán miután a hátsó rész egyszerűen eltűnt, az orrész fáradtan lecsapódott a betonra.
A Toronyban meredten nézték a porba burkolódzott túlélés csodáját, csak a néma csendben reccsenő hangszóróra kapták fel a fejüket:
– Lám, megmondám, édes rózsám, ne add alám magadat, három arasz az én farkam, kicsinálod magadat…
Az orvos alezredes lépett be Forgács alezredes szobájába, arca gyűrött volt.
– Nos – kérdezte Forgács –, mi van a mi dalos pacsirtánkkal?
– Ez tényleg isteni csoda, János, ha a materialistáknak is van istenük. Megúszta, szinte semmi baja. A két lába eltörött, no de ebcsont beforr. A gerincét megütötte, lehet, a nyaka kicsit ferde marad egy életre, de még az eszméletét sem veszítette el.
– Azért ez nagyon meredek volt – mondta lassan Forgács alezredes.
– Ki ez a Sólyom 1214? – érdeklődött az orvos.
– A legjobb emberem – válaszolta mély meggyőződéssel Forgács. A legjobb pilóta ezen a tetű helyen, ő Póka Károly százados, vadász elfogó pilóta. Mi lesz vele doki?
– Mint mondtam Neked, szinte semmi baja. De repülni soha többé nem tud már.
Az orvos fáradtan kiment, a sivár irodában magára hagyva az alezredest, aki tétován simogatta a nyakát körülvevő, és örök rabságban tartó merevítő gipszgallért.
1969 ősze
A Róbert Károly körúti Honvédkórház betegtársalgójában két csendes ember ült. Egyiken kórházi pizsama és hálóköntös, a másikon rosszul szabott konfekciós öltöny, mégis látszott mind kettejükről, hogy katonák. A nyitott ablak mellé húzódva dohányoztak, a cigarettát oroszosan a markuk felé fordították.
– Most akkor hogyan lesz tovább, alezredes elvtárs? – kérdezte a fiatalabb – innen lassan elengednek, azt mondják, nagyobb bajom nincs.
– Eegen – húzta el a szót Forgács alezredes –, nagyobb baja nincs, százados, és el is engedik. De nem vissza az állományba, hanem rehabilitációra.
Fáradtan elnyomta a csikket, majd folytatta:
– Hasonló utat kell bejárnia, mint nekem – mutatott a gipszgallérra a nyakán – még egy évig vajákolják, aztán jön a döntés. Marad, vagy nem marad. Közben még ezerszer lepergeti magában a földet érés pillanatát, ezerszer felteszi a kérdést, ha nem így, hanem úgy csináltam volna… felesleges.
Felesleges, mert jön a hadbírósági tárgyalás, ahol szimulátorokban tanult szarjankók mondják meg, mit kellett volna csinálni, ott, és akkor, mikor maga az életéért küzdött. S amit döntenek, az lesz a mérvadó. Ha a hadbíróságon felmentik, még hátra van az alkalmassági bizottság, és abban ne is reménykedjék, százados, hogy még egyszer gépre ülhet.
– Ezt honnan tudja így előre?
– Nézzen rám – gyújtott rá az alezredes –, én átmentem ezen a poklon. Majd felajánlanak valami szép adminisztratív állást, lesz fizetés is rendesen, de a leszállópálya olajjal elegy porszagához már soha nem engedik. Nekem sem engedték. Felajánlották a Légiforgalmi Parancsnoki állást, én meg elfogadtam.
– Miért?
– Százados, százados! Hol él maga? Propagandafilmekben, ahol csonkák, bénák harcolnak a végső győzelemig, emígyen példát adva az egészségeseknek? Ne nevettesse ki magát. Ez már kenyér harc volt, mert vajon mit tudtam volna választani? Katona vagyok, igaz, műszaki, de harcoló katona. Máshoz nem értek. Dögöltem volna éhen? Biztosan nem. Lett volna szép nyugdíj, meg juttatás, de az igaz mégis csak az, hogy nem bírok a gépek, a pilóták nélkül létezni. Kell ez az aura, kell a zaj, kell a kép. Hát, ezért.
– De hát mit csináljak, én sem értek máshoz. Ez volt az életem vágya, álma, mi legyen?
– Feljön mellém a toronyba százados, vagy kap egy szimulátort, és oktathat.
– Soha! Én vagy repülök, alezredes elvtárs, vagy ott hagyom az egész bagázst. Ott én! – emelte meg a hangját elkeseredetten.
Két cigarettát is elszívtak szavak nélkül, majd a csengő vacsorára hívta a betegeket. Az alezredes szedelődzködni kezdett.
– Tudja százados, maga még sok mindent nem tud. Nem, ne tiltakozzon, hallgasson meg. Maga azt sem tudja, hogy én már nem alezredes vagyok, hanem ezredes, és maga nem százados, hanem őrnagy. Előléptettek mindkettőnket, mert nem lett nagyobb baj. Ez jó. Ha katasztrófába torkollik az egész, akkor lefokoznak. Ilyen egyszerű ez, kedves őrnagy elvtárs. Ilyen egyszerű.
– De miért?
– Ha leszerel, magasabb apanázst tudnak adni. Ezért. Mert a vezetésben nem csak szarjankók ülnek. No, ez van. De ajánlanék valamit, őrnagy elvtárs. Ha már együtt csináltuk ezt végig, tegeződjünk. Természetesen csak szolgálati időn kívül – tette hozzá.
– Ez jó hír – mosolyodott el az új őrnagy –, köszönöm. Nagyon köszönöm.
– Jó hír, jó hír, van rossz hírem is számodra. Károly.
– Nos?
– Abból, amit elmondtál nekem, abból, amin én átmentem ebben a seregben, abból, ahogyan ismerlek téged, én arra a következtetésre jutok, hogy sokáig fogsz engem tegezni, fiam.
– Meddig?
– Az ezredes magára terítette a kopott ballont, megölelte társát, és csak kifelé menet szólt vissza a válla fölül:
– Amíg az egyikünk él – bólogatott komolyan, és behúzta az ajtót.
1976 nyara
Hogy milyen illata volt a nyárnak, és milyen súlya egy szekérről leeső szalmabálának, erre ugyanúgy nem emlékezik senki, mint az új pap jövetelére, aki övig porosan szállt le az állomáson hátizsákjával.
Őrjöngött a nyár a maga fehér izzásával, termékeny hajnalai rabláncra vetették az ínséget, és mint az eszement szuka, ki kilencet akar kölykedzeni, ontotta a föld a kalászt, a magot, és az életet.
Ritka termékeny nyár volt ez a nyár. Esténként, ha már hűvösödött a láp felőli levegő, a békák szerelmes kuruttyolásából megérzett valamit egy-egy legény, s ezért a kertek alá kerültek reménykedve, de még a megállapodott gazdák is az ő Margitjuk, Erzsijük felé fordultak az izzadt ágyon, hogy a nap hevét asszonyaikba oltsák gyöngéd szerelemmel. Olyannyira köztudott volt ez a dúskálódás Isten javaiban, hogy a reggeli féldecinél óhatatlanul felmerült a kérdés, vajon a nappali, avagy az éjszakai földmívelés fárasztóbb-e, s kinek hogyan, és miképpen…?
Fáradtan vonszolta a pap zsákjait magával végig a hosszú főutcán, az állomástól egy enyhe kanyar után rögvest a bögrecsárda mellett vezetett az úton járó útja.
– A leendő nyájam – rebbent meg a szeme az italozó férfiakon, kiknek kenyérzsák függött az oldalukon, a biciklikre sarlók és kaszák voltak felmadzagolva, erőtől duzzadóan fogták lágy markukban az olcsó sört, és az éj elmúlt örömei húztak kék eget a homlokukra.
– Isznak! – állapította meg keserűen –, pedig még kora reggel van, de már pálinkásak, sörszagúak.
A Rózsák terén levő anyjára gondolt, aki most forralja a tejet, az este sütött kuglófot szeli pici falatkákra, megeteti a kanárit, aki Leopold néven pusztítja a kenyeret, és elmormolja magában: – Felajánlom Neked minden munkámat és minden ügyemet –, lám ezek nem mormolnak, ezek isznak, már éhomra is.
– Dicsértessék! – köszönt oda balog-sután, de választ nem kapott, meghökkent szemek néztek stampedlik fölül, üvegek ereszkedtek a szájról le a nadrágszíjig, mint a western filmekben, és a reggeli zsongást néma pillanat merevítette ki. Egy-egy ’adj Isten jó reggelt’, meg egy hosszú ’no, ki a fene ez?’ - hallatszott, aztán semmi.
– Ó, én milyen bolond vagyok – derült fel –, hát nézd már meg magad Te, Tisztelendő úr, itt jön egy ember az állomásról, hátizsák, farmer, meg egy kopottas ujjas még anyádtól, és ez a figura beköszön éhgyomorra a falunak, hogy: dicsértessék! Még jó, hogy meg nem vertek – neveti el magát –, de most biztosan azt gondolják: ez bolond!
– Hát ee meg ki bolonggya? – kérdezi Kutyás Nagy Mihály visszavívén az üveget a szájához –, ösméri valaki?
De nem, nem ismeri senki, csak egy fiatal surbankó legénykét láttak az imént fáradtan menni az úton, úgy köszönt nekik: Dicsértessék… No, nem tudni hol tanult ez falujárást, tán azt gondolta: a falusi népség mind a vallás ópiumában fetreng, oszt elég egy ilyen istenes köszönés, s már meg is van az invitálás a féldecire. Hát ez nem jött össze neki – mondják többen, és ’Gergő bácsi, fizetek’ szólással lassan elnéptelenedik a bögrecsárda eleje.
Most csendesedik a férfiak vihara. Kiviszik a mezőkre az éjszaka tündéreit, hogy este hazahozzák tündéreiknek a nyár gyermekeit. Még csak hét óra van, Gergő bácsi megvárja az elkéső szuszékokat, aztán pontban nyolc órakor bezár a bögrecsárda, magába temetve pletykát, szólást, megszólást, nem emészti, nem dolgozza fel, csak raktározza, hogy délután négykor az igaz mondatokat el tudja választani a hamis mondatoktól, mert aki reggel így beszél, annak délután is úgy kell beszélnie.
Megy a kicsi tisztelendő, megy a hosszú úton, a kanyaron túl már látszik a templom, úgy mondták, mellette a parókia, és majd csak hónapok múlva veszi eszébe egy zárt közösség szigorú rendjét, ahol a bögrecsárda nyáron ötkor, télen hatkor nyit, nyolckor meg bezár, mert a népeknek dolgozni kell, a Gergő bácsi egy lábának meg kell a pihenés. Négy órakor már meg lehet nyitni a fagylaltos gyerekek kedvéért, meg aztán néha eltévedt teherautók is informálódnak egy kávé-kóla mellett, aztán visszaözönlik a nép a mezőkről, fáradtak, porosak, szomjasak.
Szomjasak az egész napon át kívánt kisfröccsre, szomjasak a pihenésre, szomjasak a lápi békák által felizzított érzékiségükre. És felizzik a férfiak vihara. Ki mit tett, ki mit nem tett, én mit láttam, te mit láttál, én ezt, te azt, én nem így, de én pedig úgy. Atavisztikus vágyak csapódnak le tettként a bögrecsárda porába, ahol mindenki azt meséli el, hogy ő mit cselekedett a családja, a folytatása, az élete értelméért – anélkül, hogy ezt kimondaná – mert ha kimondaná, nem is élhetne ebben a közösségben, ahol a munka értéke a férfiasság, és a munka értéktelensége a család romlása.
Megy a kicsi tisztelendő úr, és nem érti még a paradicsomból kiűzött Ádámokat, nem érti még a püspök okos, kioktató beszédét, útravalóul, hogy majd ott várnak téged fiam, és csak istenben bízzál, mert aki istenben bízik, az nem csalatkozik.
Áll a parókia előtt, elöl három ablak, mellette vaskapu. Szocreál csavarintás, de hívő lelkek keze mintázta benne a Pax vobiscum betűit, és a hal jelét. Az ajtó nyitva, és ahogyan az egyházi gondnok ígérte, a villanyórában a kulcs. L alakú ház az első háza, végig téglás pádimentummal a tornác alatt, ahol az ígéretek ellenére nem várta senki.
Áll a kicsi tisztelendő a százados falak időtlenséget lehelő csendjében, nézi az L alakú házba zárt kutat, az ölnyi derekú fenyőket, s a kettő közötti pincegádor hívogató álmosságát. Nyírő József parókiafoglaló papja ötlik eszébe, nagyon sajnálta akkor azt a papot, és most egy picit magát is.
– „Az Én népem”… De hol van az én népem? – szorul össze a szíve, és nagyon egyedül van. Nem lép be a házba, mely ezen túl az otthona kell, legyen, egy koszlott dobozra ereszkedve a püspök jut eszébe, majd Mária képe úszik a lelke elé, aztán a kulcs a villanyórában, és nem mozdul.
A csendbe beleájul a nyár, a papocska szívébe a magány. Egy gólya kelepelése pattog fel a parókia előtti fészekről, örömet hirdetve, mert a gólya Istennek egy olyan madara, amely csak örömre – s búsulásra-bánatra soha – nyitja ki a csőrét. Így érkezett a kicsi papocska a faluba.
1969 ősze
A világnak eme eldugott zugában, melyről tán még az adóhivatalok sem tartanak nyilvántartást, a közösségi hierarchia szemléletesen tükröződik a megszólítások mikéntjében. A legridegebb, távolságtartó megszólítás a kend, melynek lenéző hangsúlyát még fokozzák a kee változattal.
– Ne mondgya mán, kee, amit mond –, hangsúlyozzák a különbséget, és ez a kee minden észérvet elsöpör, mert akármit állít szerencsétlen, ő csak egy kee.
Valamivel barátságosabb a Maga, de név nélkül, és szinte melegnek hat ezek után a Szomszéd megnevezés, melynek újabb grádicsa a „Monggya, Maga Szomszéd Úr” című gyönyörteljes kifejezés. A „Jónapot, Szomszéd Úr”-tól az „Adjon Isten, szomszéd Úr”-ig bizony néha éveket kell várni a betelepülőnek, már régóta ilyen ráérős ez a maradvány besenyő népség. Csak tényleg egy-két év, és megjegyzi a családnevét, de ugyanakkor fukaron el is veszi az „Úr” titulust, új forma jön létre, és kis ideig az „Adj Isten, Póka Szomszéd” funkcionál, szinte kokettáló jelleggel.
Kimarad a máshol elterjedt „Póka Úr” lemeztelenített formája, ugrik egyet, és valakitől megtudakolván az illető keresztnevét, egyszerűen lebácsizza, no, ez besenyőéknél már szinte az eufórikus befogadás jelzése, mert a bácsi jelző nem fizikai állapotot jelöl, hanem a befogadás elmélyültségét. Ezért lehetséges, hogy egy hetven éves ember és egy harminc éves között ilyesfajta párbeszéd szövődjék:
– Adjon Isten, Jenő bácsi, hová leszen a pozíció? – kérdi a hetven éves, és erre az illő válasz, ismervén a felek elfoglalt pozícióját: – csak ide az alszegre, Szabó szomszéd, meg aztán vissza is ugyebár… – Így a harminc éves, és ez így van rendjén, mert mindenki tudja, hogy hol a helye a világban, és mennyit ér a közösség szemében.
Csak a derült arcú jóisten tudja, hogy Póka Károly harminchárom évesen leszerelt vadászrepülő miként jutott el a csúcsok csúcsára, mikor az alszegi kocsmáros egy este így kérdezte: mit adhatok, Karcsi bácsika? Hát igen, a bácsika a teljes befogadás jele, melyet mindössze négy év alatt ért el, rekordot döntvén ott, ahol soha nem mértek rekordot.
De ahhoz, hogy elérje azt, amire ő soha nem vágyott, hogy olyas dolgok történtek vele, amit mindig csak egy lépés hátránnyal később fogott fel, hogy megnyíltak neki a szívek és a porták, ehhez kellett egy nála is nyomorultabb, elesett. És az is kellett, hogy ő már mindent megtehetett – nem lévén veszíteni valója –, amit a letelepült közösség tagjai csak álmaikban tehettek meg, ezért elkezdték tisztelni, mint sóvárgásuk végrehajtóját, mert nem érhették fel ésszel azt a nyomorult állapotot, ahová akkor jut el az ember, mikor nem tud mit kezdeni a rászakadt szabadsággal.
A föld rabszolgáinak ez örök titok marad, a szabadság birtokosának pedig emberfeletti teher.
Póka Károly úgy érkezett a faluba, hogy soha nem indult el ide. Valami vágányjavítási munkák miatt vesztegelt a vonat már egy órája ezen a poros állomáson, és ő arra gondolt, hogy a restiben iszik egy jó hideg sört, eszik pár falatot, aztán megy tovább, utazik el, de hogy hová, azt igazán nem tudta.
Pesten csak felült egy vonatra, mindegy melyikre, a hadseregtől szabadjegye volt, aztán gördüljön vele a tengely, amerre akar. Először automatikusan Pápa jutott eszébe, de oda már nem akart. Úgy lett, ahogy Forgács megjósolta neki, repülni már nem repülhetett, de egy zsíros adminisztratív állást felajánlottak neki.
– Ó, ebből nem kérek – mondta azonnal –, és kérte a nyugdíjaztatását. Megkapta.
Hát akkor most mit keressen ő Pápán, mint obsitos katona?
Senkije, semmije nem volt. Szülei meghaltak, árva gyerekként élt kiskorában, családja, barátja a hadsereg volt, szerelme pedig a repülés. Most szerető nélküli, árva öreglegény lett hirtelen.
Ennek az állomásnak még restije sem volt. Ahogy kilépett az épület mellett a köves útra, látta, milyen álmosan kanyarodik az egyutcás falucska fasora az őszi rozsdás napsütésben. Majd egy kilométert sétált, ott hirtelen kiszélesedett az út, egy kis terecskében feloldódott, melyet lágyan befedett az elmúlt nyár laza pora.
Itt volt Gergő bácsi hullámlemez bögrecsárdája, vele szemben a templom a sír- és emlékkerttel, aztán rendre a bolt, a hentes, a ruhabolt, egyformán álmos-kopottan, előttük az elmaradhatatlan rozsdás csőkorlát a bicikliknek. A bögrecsárda mellett volt a posta, a patika és a kultúrház, ezt kiégett neon betűk hirdették a szocreál homlokzaton.
Kilenc óra felé járt az idő, Gergő bácsi már zárni készült, mikor Póka Károly megérkezett. Egy sört kért, látta, étel nincs, de hát miért is lett volna, evett otthon mindenki, aki munkába menet-jövet betért ide. A bódé mellett egy hatalmas fűzfa állt, koronája jóval a bódé fölé magasodott, lehajló vesszői szinte betakarták a kis lócát, amire lassan leereszkedett.
– Én már zárok – szólt falábáról az épre állva Gergő bácsi –, kér még valamit?
– Megy a vonatom – rázta a fejét akkor Póka, mire az öreg szótlanul mutatott a kertek alatt húzódó sínekre, ahol szuszogva tűnt el a kanyarban a reggeli vicinális.
– Akkor maradok – mondta egykedvűen Póka és maradt.
Maradt délutánig, aztán az esti vonatot is elkéste, ezért a templomkertben üldögélve hallgatta éjjel a szerelmes tücsköket, másnap reggel ismét beült a fűzfa alá, és éjjel ismét kiült a templomkertbe.
Furcsálkodva fogadták, és csak a harmadik nap reggelén kérdezte meg Gergő bácsi amúgy félvállról:
– Aztán meddig marad még itten, ha meg nem sértem? Már nem azé, hogy a falábam alatt lenne, csak nem jó minden éjjel künn éjjelezni.
– Nem jó, azt én is tudom – bólogatott Póka Károly –, de tud jobbat?
– Hová indút az úr, ha meg nem sértem a szót?
– Én sehová, és mégis mindenhová – nézett a messzibe Póka.
Gergő bácsi csóválkodta egy picit a fejét, tett-vett a pulton, törölgetett egy nem létező borfoltot, aztán csak kimondta:
– Mert ha tovább akar menni, akkó menjen. De ha nem akar, hanem csak itten darvadozik, akkó is kellesz valamiféle szállás.
– Van itt olyan?
– Van – ragyogott fel az öreg arca –, mán hogyne lenne. El rekommendálom én magát, ne féljen. Mert ugye itt van a parókia, ott is lehetne, de mán öreg a plébános úr, mahónap itthagy minket ő is. Tóth Erzsóknál is lehetne, de ammeg igen szájas, hallgatag formához, mint maga, nem pászol. De itten van a Perlaky kisasszon, annak két háza is van egy udvaron szembefordítva egymással, oszt ott külön is lennének, meg nem is.
– Kisasszony? – húzta fel a szemét Póka Károly.
– Kisasszonnak kisasszon, de nem ifi kisasszon – tekergette az öreg a fejét – még tán jóval idősebb is, mint maga, de csak kisasszon, már ha érti, mire gondulok.
Póka Károly értette. Valami itt ragadt vénlány, de hát tulajdonképpen mindegy. Egy-két éjre meghúzza magát, aztán el, tovább, csak jutna már eszébe hogy hová, mert ezen nem tud tovább jutni napok óta. Senkije nincs, nem várják sehol, akkor meg hová?
Így történt, hogy ezen a reggelen egy idegen megzörgette a Perlaky kisasszony léckerítését. Sovány parasztasszony jött előre a hátsó kertből, kötényében zöldség, a keze földmaszatos. Ő volt a Perlaky kisasszony, pedig nagyon nem nézett ki annak.
– Jó napot kívánok, engem a kocsmáros…
De nem tudta végig mondani. Szavába vágva gyorsan pergő nyelvvel bugyborékoltak elő a mondatok a valaha szép arcból, amely most is hordozott valami szép finom vonást, amit még nem durvított el az idő, és a paraszti élet.
– Tudom, tudom. Maga csak ne mondjon nekem semmit, maga tekergő, tudok én mindent, már amit tudni kell, Póka Károly, mert aki éhomra iszik sört, az nem lehet rendes ember, vagy világ árvája. Ezért mondom magának, Póka Károly, hogy üjjék le, osztán egyen rendesen, mert mi emberformán élünk itten, nem, mint lófráló úri csibészek a városon, hát értsen a szóból, aztán majd megmutatom a szállást is, nem lesz drága, de lődörgést nem tűrök, ezt előre kikötöm… figyel maga rám egyáltalán, Póka Károly?
Így mondta, hogy Póka Károly, ki tudja, milyen rejtett csatornákon nyomozta le a nevét, de így mondta, így elsőre is, és így fogja mondani majd harminc év múlva is, támadóan, nyersen, távolságtartóan, és ugyanilyen aggódással a szemében, amit a szavak mögé szeretne rejteni, de nem sikerül soha.
A ház olyan volt, ahogy a kocsmáros leírta. Egy közös udvar bal oldali részén volt egy piciny borház nyári konyhával, hátrább csirkeólak. A jobb oldalán húzódott a nagyház, elöl tisztaszobával, középen konyha, abból nyílt hátrébb Perlaky kisasszony hálókamrája. A kert felé ólak, aztán a nagy kert, elöl az udvar földes, felseperve, gondos, tiszta minden. Póka a nyárikonyhában kapott helyet egy kényelmes dikón a ler(1) mellett, melybe most is be volt már gyújtva, valami leves fődögélt nagy megadással a fazékban.
Egy sámlit húzott elő az asztal alól, és kiült a küszöb mellé. A nagyházon gólyafészek volt, látszott, teljes gőzzel folyik a renoválás, Kele népe erősen dolgozott. A fészek mellett elnézve a templomtorony nézett át a tetőgerincen, mutatva öreg óráját, mely már tíz-valahány éve mutatja a világnak, hogy ő fél háromkor romlott el egy tragikus napon. Még csak tíz óra volt, de a nap már nagyon erősen sütött, a faluban csend volt, egy-két jószágbőgés, de ember sehol, mindenki a mezőkön hajladozott, s csak a gólyák kelepelése riasztotta meg néha a verebeket.
Mondom, tíz óra volt, és a déli harangszóra Póka Károly és Perlaky Zsófia már négyszer vesztek össze, kétszer ment ki a kapun, és háromszor jött vissza. Kifizette volna a reggelijét, de Perlaky Zsófia az arcába vágta a pénzt – fél tizenegyig háromszor akarta leszoktatni a dohányzásról, majd az egész katonabatyuját felnyitás nélkül beledobta a mosóteknőbe, mert szerinte erősen kocsmaszagú volt.
Tizenegy óra volt csak, amikor Póka Károly elveszítve szokott flegmáját beígérte, hogy szálanként tépi ki a kontyát Perlaky Zsófiának, ha tovább szájaskodik, mire Perlaky Zsófia előrehozta a moslékkeverő fát, szó nélkül az ajtó mellé támasztotta, és villogó szemmel jelezte, hogy ő készen áll a harcra.
– Mert azt úgy tudja meg, maga, Póka Károly, hogy itten az van, amit én mondok, mert nem állhatom az ilyen tekergő kandúrokat magam körül, akik lopják a napot és sörszagúak.
– Most már elég legyen, hallja-e Perlaky Zsófia, nem vagyok a férje, de a babája sem, csak átutazóban vagyok, de már úgy sem, mert most azonnal megyek is tovább, hogy az a magasságos tegye akárhová… hol a batyum?
Hát így kezdődött, és kissé megcsendesedve, de így van ez már több, mint húsz esztendeje. A megszólítás így maradt, a zsémbelés még mindig a régi, csak Póka Károly nem száll már vitába Perlaky Zsófiával, mert annak amúgy sincsen semmi értelme, meg aztán rájött arra is kis idő után, hogy emögött szinte beteges féltés és szeretet lapul meg, mert szeretni, azt kell, ha a másik beledöglik, akkor is. Azért arra kíváncsi lett volna, hogy miféle némber lehet az a bizonyos Tóth Erzsók, akit a kocsmáros a szájassága miatt nem javasolt?
A déli harangszó már régen elbújt a gólyafészek alá, a lerben egy gacsos tuskó őrzi a tüzet, és a dikón Póka Károly fekszik jóllakottan, de teljesen kimerülve az ádáz tusa miatt, és repülőgépekről álmodik, melyek kondenzcsíkokkal írnak az égre csacska üzeneteket.
Csendesen lép be a kisházba Perlaky Zsófia, hosszan nézi a mély álomban levő vendégét, lágyan egy könnyű pokrócot terít rá, és arra gondol, hogy ugyan honnan hová vándorol ez a szinte gyerekember, aki kissé ferdén tartja a nyakát, a jobb lábát enyhén húzza, és büdös bagószaga van.
– Pedig olyan szép ember – sóhajt fel Perlaky Zsófia – és az arca mögött biztosan jó is. Csak amolyan isten árvája, mint én magam is.
Méhe görcsösen összerándul a meg nem született gyermeke utáni sóvárgástól, lekuporodik a kicsiny sámlira, szótlanul őrzi a tüzet, és egy idegen ember álmát.
Így érkezett Dabi bácsi – alias Póka Károly – a faluba.
------------------------------------
(1) Takaréktűzhely sütője, tájszó
|