– Majd egyszer elmondom. De én azt hiszem, nemcsak nekem fontos, fontos ez mindhármunknak. Aztán utána úgyis isten tenyerén vagyunk, nem de ugye? Este pedig meghívlak vacsorára, nagy tisztesség lesz ez a Perlaky Zsófiának, meg aztán megnézheted, hol van a baba, jó lesz így, padre?
A kicsiny tisztelendúr csak bólintott nagy kábán, és már előre félve kérdezte.
– Ennek a Perlaky Zsófiának elmondja az igazat?
– Még nem tudom. Még nem tudom. Majd meglátom, de most mennem kell. Este hétre gyere át, tisztelgő vizitára, jó?
A leves már kihűlt az asztalon, Perlaky Zsófia mély apátiában üldögélt a ler előtt, a fejét fel sem emelte az ajtónyitásra.
– Mondja maga, Perlaky Zsófia! Mondja meg, de igazán! Mer maga visszaszájaskodni nekem, ha azt mondom, legyen a feleségem?
– Már megint ivott! Hogy mindig az az átkozott kocsma. Hogy máson sem jár az esze…
De ez a szidalom már nem fejeződött be, és soha többé nem is került szóba életük további folyamán, mert felsírt Póka Károly hóna alatt a frissen debütált Póka Csaba, egy új hangocska kért helyet a nagy és a kisházban, láthatatlanul átvette az irányítást a jó és szép dolgok felett, és a padlás eldugott zugaiba kergette örökre a morgó, zsörtölődő, szeretetlen hangokat.
Perlaky Zsófia felkapta a fejét, arca halott sápadt lett, szeme kikerekedett, felugrott, szinte kitépte a kosarkát Póka Károly kezéből, és csak nézte remegő szájszéllel a csöppnyi síró szájat, melynek a hangjától ismét görcsbe rándult a méhe, és a mellébe iszonyú fájdalom hasított.
– Ez mi? Ez meg mi? – kérdezte zihálva, és rögtön támadott.
– Mondja meg nekem Póka Károly, igaz hitére mondja meg, kinek a hasából vágta ki ezt a gyereket, maga vadember, maga mészáros, maga iszákos…
– Csendben legyen, Perlaky Zsófia! Megijed a gyerek! – és elnémult akkor Perlaky Zsófia.
– Hogy hívják? – kérdezte súgva.
Most Dabi bácsi nagyon kihúzta magát, és büszkén mondotta:
– Póka Csaba! Úgy hívják, hogy Póka Csaba.
Perlaky Zsófia a gyermekkel visszaült a ler elé, és csendesen, de határozottan mondta.
– Most pedig az igazat akarom hallani!
– Nem tudom, szabad-e – tekergette a fejét Dabi bácsi –, nagy titok ez, és más ember titka ez. Nem szabad kikerülni a faluba.
– Nekem tudnom kell, Póka Károly, aztán meg a szifiliszemet sem mondtam el senkinek, tehát tudom én tartani a számat, ha kell, tapasztalhatta már. Tehát, mi az igaz?
– A gyerek az új papocskáé. A mise után bementem a parókiára, gondoltam, beszélünk az én öreg esperesemtől maradt hagyatékomról ezzel a gyerekkel. Mégis csak ő itt az új pap. És el kell hinnie magának is, Perleaky Zsófia, hogy teljesen véletlenül voltam fültanúja az eseményeknek, de amit hallottam, arra késztetett, hogy itt és most azonnal lépni kell. Ma hozták neki a gyereket, és én nem vagyok kíváncsi az ő előéletére, avagy az erkölcsi hovatartozására, csak azt láttam, van itt egy kis pólyás, akit ugyanúgy kiraktak az élet árokpartjára, mint engemet akkoron. Ezért én elhoztam, mert bajban van ez a gyerek. Már a papocska. Mert hogy az is gyerek még. Meg nem csak azért hoztam el…
Perlaky Zsófiának szeme sem rebbent, kérdezett tovább:
– Rendben. És a falu szája előtt mi a története a gyereknek?
– A céda húgom hagyta itt, mert külföldre megy dolgozni.
– Van magának egyátalán húga?
– Nincs. Illetve mától van. Na, azt majd lehet szidni a faluban – dobta koncként a falu szája elé a nem létező húgát Póka Károly.
– És mi ez a házassági szédelgés?
– Ez nem szédelgés, Perlaky Zsófia, vegye tudomásul! Mert legyen családja a gyereknek. Neve már van, legyen anyja is, aki az apja nevén van. Ez a világ rendje, nem de ugye? Meg különben is, így akarom! – kezdett el keményedni Dabi bácsi hangja.
Akkor a vajúdó nyár ragyogó pompájában teljesen feleslegesen, de igen keményen kezdett el kelepelni az öreg gólya a fiak felett, mintegy hirdetve: nem csak a gyógyulásnak van fájdalma, hanem az örömnek is.
Zümmög, zümmög, kering a légy, nem tudni honnan, hová?
S ha hallgatódzik, néha-néha, hallhat ilyen mondatot is:
– Ha így akarja, akkor így lesz, Károly.
– Legyen meg az Isten akarata!
Életében először mondta azt, hogy Károly.
1999 nyara
Kanonok úr! Kanonok úr, lelkem! – csapott végig a téglával kirakott ámbitus ódon boltozata alatt a vércsevijjogás –, jaj, édes Szűzanyám, segíts meg, jaj, drága kanonok úr, hát merre van már, ó titkos értelmű rózsa, elefántcsonttorony, könyörülj rajtam! Kanonok úr!
Ijedten lükkent elő a pap arca a hivatalajtóból, hajszálon múlott csak dicstelen összerohanásuk.
– No de mi…
– No, végre, irgalmatos szűzanyám, no, végre, hogy meglelem, drága kanonok úr, de nagy baj van, de rettenetesen, borzasztó nagy baj van, ó világ világossága, meg egyébként is, jaj nekem…
– Üljön már le, Zsófi néni, na, nyugodjék már meg! Így ni. Igyon egy kis vizet. Na. Lassan mondja!
De Zsófi néni nem volt ilyen egyszerű, „rögtön elmondom” egyede a nyájnak, hogy csak úgy odalököm a mondanivalót, aztán megyek világgá.
– Kanonok úr! Ha elmennek a gólyák, jaj, pedig azok elmennek maholnap, merthogy keves már a békabrekegés, ha elmennek a gólyák, Isten anyja, irgalmazz nekem, mi lesz velem?…
A pap nem vesztette el a türelmét.
– Én most megírom a vasárnapi prédikációmat, kedves Zsófi néni, aztán átmegyek Sáregresre, hittanórára, visszafelé benézek a kántor úrhoz, aztán megtérek. Addig fohászkodja ki magát, és mivel az Úr úgy teremtett minket, hogy gyorsabban forog az agyunk, ha jár a kezünk, csinálhatna egy tepsi laza pitét, mire eszébe jön, mi lesz, ha elmennek a gólyák.
Zsófi néni rögtön kijózanodott az igéből.
– Meghal a Póka Károly – vágta ki keményen.
A pap hunyorogni kezdett, és mintha egy erecske fájdalma is jelentkezett volna a bal felső halántékán.
– Mi van a Póka úrral? – kérdezte gyanakodva, mert Zsófi néninél, alias Perlaky Zsófiánál soha nem lehet tudni.
– Meghal. Meghal Póka Károly, ha elmennek a gólyák – nyilatkozta ki az öregasszony balladai tömörséggel.
– Ebből már nem lesz beszédírás – ereszkedett le az öblös bőrfotelbe a tisztelendő – tán még a hittanóra is elmarad – sóhajtott.
– Szóval a Póka úr halni készül – kezdte elölről tekerni Ariadné fonalát.
– Nem most! Most mondom értelmes szóval, hogy a kanonok úr is megérthesse, nem most, majd ha elmennek a gólyák.
– És ezt ki mondta magának, lelkem? – váltott a pap nyájasra.
– A Póka Károly! Ő mondta nekem ma reggel, mikor buktát sütöttem neki a kecsketej mellé, hogy azt mondja: – Zsófia, Zsófia, süssön-főzzön szorgalmatosan, mert már nem sokáig teheti. Én meg megriadok, mondom, hogyan érti ezt maga, Póka Károly, hogy nem sokáig?
– No! No, pont ekkor mondja nekem: – Hallja, Perlaky Zsófia, amit mondok. Ha elmennek a gólyák, én is elmegyek velük. Így mondta.
– Akkor csak utazni készül, nem meghalni – vélekedett a pap, de leánynevén Perlaky Zsófia, avanzsált Póka Károlyné nem értett egyet.
– Elejbe én is azt hittem, drága kanonok úr, mondom is neki, hogy akkor kivasalom az úti ruháját, de csak legyintett. – Hagyja, Zsófia, mindegy miben megyünk a tekintetes törvényszék elé –, így mondta. Na, most már mindent tud.
– És mit csinál különben? – faggatódzott a pap.
– Semmit! – felelte mély meggyőződéssel az öregasszony – ül, reggel a tornácon, nézi a gólyákat, s azt motyogja: készülnek. Aztán egész álló nap nézi az üres fészket, és nem szól semmit. Este meg az öreg gólyát lesi a kéményen, aki átadta helyét a fiataloknak a fészekben, és azt susogja: így van rendjén, költöttek, készülnek. Ennyit csinál egész nap, és eszi a buktát, amit én szilvalekvárral szoktam tölteni, de az csak akkor biztonságos, lelkem, kanonok úr, ha előtte megszűrik, tudniillik a magocskák végett, ami a héjából…
– Nem lényeges – rebegi a pap elgondolkozva, de Póka Károlyné nem hagyja annyiban, amihez ért, ahhoz ért, és punktum.
– Még hogy nem lényeges! – sivítja –, hát a Póka Károly huszonötezer forintos protézise nem lényeges? Ilyet ne is mondjon többé, kanonok úr, ha meg nem sértem. Maga még fiatal, van a harminckettőből még huszonnyolc, könnyen beszél…
Zsófi néniből ömlik a szó, miközben a pap tereli kifelé, ígérve erősen, hogy a kántor látogatását kihagyva elmegy hittanóra után Póka úrhoz.
– De én nem mondtam semmit – riad meg Póka Károlyné –, én itt sem voltam, édes kanonok úr, én nem is tudom, honnan veszi majd a híreket, de én semmit, de semmit, és olyan okos a kanonok úr, majd hazudik valamit, ugye?
A pap lassan csukja be az ajtót, mereven nézi a fénypászmában a porszemeket, úgy suttogja maga elé:
– Igen. Igen! Zsófi néniért, született Perlaky Zsófiáért, férjezett Póka Károlynéért, Póka Károlyért, akit a falubeliek csak Dabi bácsinak hívnak, az én fiamért, született Szentgyörgyi Csabáért – adoptált nevén Póka Csabáért –, az én naponta elvesztett és újra megtalált hitemért, igen, mindetekért, drága Zsófi néni, hazudni fogok – fejezi be –, és térdre ereszkedve csendesen imádkozni kezd.
De nem csak inádkozott, hanem este általment Dabi bácsihoz, és megpróbálta kipuhatolni ennek a kipuhatolhatatlan embernek e lelkét.
Elbeszélgettek arról is többek között, hogy a Doffo ember igen módos lett a saját szintjéhez képest Csaba adoptálásakor, mert az azóta már régen kimúlt Pörkölt és Nokedli kutyák helyett, egy Rétes és Repeta nevű tolvajűző ebet vonyíttattatott a dinnye földön. Nacának köszönhette ezt, a feleségének, aki – teljesen véletlenül – megint szoptatós volt, mikor Dabi bácsi a pap gyermekét örökbe fogadta.
Erre a Nacára akkoriban rengeteg mosószappan, forróvíz, meg sampon-hegyek szóródtak Póka Károlyné sz. Perlaky Zsófia mosóteknőjében, de a teje, az olyan volt, hogy még a kis Póka Csaba is azt cuppogta: „na ez már náne pláne…”
És Gergő bácsi, bár gőgös ember volt, de talpig ember is, ezért egyengette az útját Dabi bácsinak, és mint mondotta: „ igen nagy megtiszteltetés volt az nekem, kérem, hogy a Póka Károlyné sz. Perlaky Zsófiának én lehettem az esküvői tanúja.”
Dabi bácsi tanúja a már teljesen ősz, öreg Forgács ezredes volt, akinek a mellét teljesen befedték a kitüntetések, és emiatt eléggé disszonánsan hatott a vőlegény mellett, aki katonai gyakorlóruhában és szalmakalapban pompázott a templom előtt, fogadva a gratulációkat Lutykó és Szedlár szomszédoktól, és mindenkitől, aki szerette és tisztelte őt.
És elmúlt két évtized, felnőtt Póka Csaba, iskolák váltották egymást, a gondok hol szaporodtak, hol meg fogytak, banketteket rendeztek ilyen avagy olyan okokból, és elérkezett az a nap is, amikor Póka Károly, és Póka Károlyné sz. Perlaky Zsófia ismét egyedül maradtak a nagy és a kisházban, mert már semmi más dolguk nem volt, mint egymással törődni, és nézegetni az útra készülődő gólyákat.
Nos, ezen az emlékekkel teli estén beszélte rá a kicsiny papocska Póka Károlyt, hogy: „Dabi bácsi, nézzük meg együtt, hová mennek el a gólyák, és ugyan honnan jönnek vissza?”
Akkor az egész nyár készülődéssel telt el, a kicsiny pap több évi szabadságát vette ki egyszerre, és nézték az ornitológiai térképeket, vajon honnan jönnek vissza a gólyák?
Dabi bácsi pedig elővetette Póka Károlyné sz. Perlaky Zsófiával a réges-régi gyakorló ruhát, bakancsot pucoltak, elemózsiát készítettek, útiprogramot állítottak össze, jegyeket vettek buszra, vasútra, repülőre, hajóra, hogyha csak egy pillanatra is, belepillanthassanak a gólyák titkaiba.
Mert örök titok az, hogy miért megyünk el, ha úgyis visszatérünk, és miért térünk vissza azzal a tudattal, hogy úgyis elmegyünk?
Állt akkor, azon a napon a kert kapujában Póka Károlyné sz. Perlaky Zsófia, és nézte a két távolodó alakot, ahogyan a nagy útra készülődők lassú lépteivel mentek az állomás felé.
A falu felett kavargó tollpiheként keringtek a gólyák, most álltak össze csapatba, hogy egy bölcs öreg Kele vezérletével elinduljanak oda, ahonnan majd visszatérnek.
Felnézett az égre a két apa is, de ők Póka Csabákat láttak keringeni az égen, akik számára sikerült olyan fészket rakni ebben a sárfészekben, hogy oda mindig visszatérhessenek.
Az önzetlen szeretet pókháló-vékonyságú gallyacskáiból rakták ezt a fészket huszonhárom év alatt.
Ballagott a két apa a messziben rejtőző titok felé, mikor hátukat megkopogtatta egy sírós, és egyben számonkérő hang:
– És mondja maga Póka Károly, maga örök lődörgő, mikor méltóztatik visszajönni azzal az átkozott sör- és bagószagával, már ha nekem is szabad ezt tudnom, már ha nekem is van valami életem a maga életében?
Póka Károly akkor megállt, visszaballagott Póka Károlyné sz. Perlaky Zsófiához, magához vonta azt a vézna madárka testét, s arcát lágyan érintve két kezével, magához vonta Póka Károlyné sz. Perlaky Zsófia lelkét.
– Azt kérdezi tőlem maga, Póka Károlyné sz. Perlaky Zsófia, hogy mikor jövök vissza?
– Megmondom én magának, megmondom…
– Akkor, akkor jövök vissza, amikor megjönnek a gólyák…
– De akkor már örökre! Vegye ezt tudomásul Póka Károlyné sz. Perlaky Zsófia, akkor már örökre… örökre…
A falu felett már makulátlanul tiszta volt az ég, mert a gólyák nagy csapata – kék fecskeszárnyak paszományától szegélyezetten – akkor tűnt el a vasúti füttyön túl a horizonton, Dél felé…
|