Édesapám oly magányos volt gyermekkorában, hogy tízévesen üdvözlőlapot írt saját születésnapjára; így valaki megemlékezik róla. Én novellákat, regényeket, verseket írok; talán így emlékeztetem magamat magamra...

Az író számára az írás olyan kegyelmi állapot, melyben senki számára nincs kegyelem.

 
Menü
 
Közéleti szereplések
 
A gólyák törvénye (regény)
 
Hírek a Parnasszusról
 
Parnasszusi Pantheon
 
Ismeretlen szerzők
 
Novellák
 
Várakozás (regény)
 
Torzulatok (regény)
 
AZ ötödik szolgáló (regény)
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Látogatottság
Indulás: 2007-09-06
 
A napok mondásai
 
Mészáros István fordító
 
Címlap
 
Torzulatok V.

                                                                                                    „…Ellenség, jóbarát,

                                                                               Végeztem veletek;

                                                                               Senkit nem gyűlölök,

                                                                               Senkit nem szeretek….”

                                                                               (Petőfi Sándor: Élő halott)

       

 

       V.

                

     Abba a korba értem, mikor az embert nem érdekli már sem a maga terhe, sem a másé.

     – Persze öreg már, megfáradt és elkopott, nem érdekli semmi, tel­je­sen szétesett – mondják azok nagy tudást feltételezve magukról, akik még nem öregedtek meg, nem fáradtak el, nem estek szét.  Pedig tévednek, és pontosan annyit tévednek, amennyi az ő koruk és az enyém között van. Csak az öregek tudják igazán, hogy milyen nagy különbség van az ér­dektelenség és a tehetetlenség között.    Engem nem azért nem izgat a más ember sorsa, mert közömbös ne­kem, hanem azért, mert az évek sora bizonyította be nekem azt, hogy más ember terhét átvállalni lehetetlen, felesleges, sőt bűnös dolog.

        Mikor megszületünk, két dolgot kapunk az első léleg­zet­vé­te­lünk­kor ajándékba. Egy bizonytalan hosszúságú életet, és egy személyre szabott Gol­go­tát. Mivel mind a kettő az egyszeri és megismételhetetlen egyéné, ezért nem is lehet az igazán nagy terhek átvállalásával próbálkozni.  Mindenkinek megvan a maga Golgotája.

        Ahogy visszanézek az életemre, persze nekem is megvolt a saját Gol­gotám. Eljátszottam rajta minden lehető szerepet. Voltam Barabás és megtért lator. Voltam keresztre feszített és keresztre feszítő, hol en­gem vetkőztettek pucérra, hol én vetettem kockát más poros ron­gya­i­ért. És voltam Simon, a cyrenei, és vittem mások helyett a keresztet. És voltam tétlen szemlélő is, aki nézte, hogy a szerencsétlen Simon mi­képpen viszi helyettem a keresztet. Sírtam a kereszt alatt a felfeszített gyermekeimért, mint Mária, s mi­kor szomjas voltam, ecetes bort adtak nekem, és ecetes bort adtam én is a szomjúhozóknak. Voltam gyermek, surbankó kamasz és hamvas szűz, felnőtt férfi és nő is, mert a fájdalomnak, a szenvedésnek nincs neme. Csak fokozatai vannak.

        Most, ahogyan visszanézek, az egész előadásban talán az volt min­dig a legszörnyűbb, amikor nem engem feszítettek meg, és nem én fe­szí­tettem másokat, hanem amikor rám feszítették a többieket.  Amikor én voltam a kereszt. Szörnyű nagy büntetés keresztnek lenni.

        A Mici például több mint nyolcvan évig járta a táncát a saját Gol­go­táján, pedig nem volt érdekes előadás, mert szinte egyáltalán nem vál­lalt szerepeket. Nem feszített föl senkit, őt sem feszítették fel, nem si­ratott senkit, és őt sem siratták. Nem vették el a javait, mert nem volt ne­ki, és ő sem vette el a másét, mert nem volt rá szüksége. Nem törődött másokkal, és vele sem törődött senki.

        De talán egyszer, mintha egyszer talán… vagy rosszul emlékszem? A kislány kétszer egy hónapig volt a Micinél. Mikor a szülei elhozták kicsiny batyujától kísérve, a Mici rögtön ki­pakolta a szegényes móringot. Volt abban kicsi rékli, több váltás is, al­só és felső ruhácskák, és mindenféle rongyok, melyek tisztára voltak mos­va és vasalva. Ezeket nem értette a Mici.

        Authentika anyukája ekkor elmondta akadozó, egyszerű szavakkal, hogy a kislánynak nem az a legnagyobb baja, hogy autista, hanem az, hogy született veseelégtelenségtől szenved az a pár kilócskányi teste. Ezért kell a sok vászon, mert az inkontinencia ellen egyelőre nem tud­nak mit tenni.

        Tudomásul vette ezt a Mici, és tovább turkálva a zsákban, kivette a be­készített negyed szappant, a kettévágott nagy fürdőlepedőt – a másik fe­lét ők vitték a járási székhelyre –, és egy vászonzsákban negyed kiló ke­nye­ret és két almát. A kenyeret és az almákat szó nélkül átrakta a szülők zsákjába, és csak magában morogva adta tudtára azoknak, akiket illet, hogy rendben van, szegény ember ő, mindig is az volt, nem volt soha pénze, és most sincsen, de az ő portáján még senki nem halt éhen.

        Miközben pakolt és beszélt, nem nézett a szülők szemébe, sőt rájuk sem pillantott, a földet nézte mereven meg a kislányt, máshová aztán nem is fordult. Aztán kiment az udvarra, felszedett egy nagy zacskónyi ringlót, és továbbra is a földet nézve a fiatalok kezébe nyomta. – Ebből egyenek, ha megéheztek, tápláló, finom, olyan ez, ami so­ha el nem fogy    mondta. A vékonyka ifjú apa tipródva állt egyik lábáról a másikra, kö­szön­get­te az adományt, aztán elmentek.

        Peregtek a napok az udvar porába, termett a ringló is bőségesen az új oldalágakon, és a Mici ekkor egy új dologgal állt a falu elé, mely elő­ször meglepetést keltett, aztán részévé vált a napoknak, amikből egy­szer csak hétköznapok lettek. A külső szemlélő csak annyit látott a nagy máglyarakó szemével, hogy a Mici kinyitotta a nagykaput, kihozta a sok tiszteletnek örvendő jog­tudós nehéz diófa íróasztalát, rátett egy justiciás mérleget, és egy nagy szakajtóból elkezdte árulni a ringlót.

        Mivel az egész járásban ez volt az egyetlen sárga ringlófa, vá­sá­rol­gat­tak is az emberek módoskán, volt, aki két marékkal is vett, de a több­ség szemre vásárolt. S ennek a sárga ringlónak híre ment. Aki egy szemet is megevett be­lőle, olyan jóllakottsági érzése támadt, hogy vacsoráig nem is gon­dolt semmi ételre. Aki befőttet vagy lekvárt tett el a hombárjába télire szeretteinek, ha­mar rájött, ha csak egy-két szemet becsempész a Mici ringlójából a fő­zetbe, akkor az mézédes lesz, sűrű és laktató, attól függetlenül, hogy mi­lyen volt a gyümölcstermés minősége abban az esztendőben. És áramlott ki a Mici portájáról a csodaringló, és áramlott be a Mi­ci portájára az élethez nélkülözhetetlen portékák végtelen sora. 

        Arról viszont senki nem tudott, hogy a Mici lelke úgy látta, hogy Au­thentika magába fordult világával nem tud semmit kezdeni. Feküdt a kislány naphosszat a szép bőrfotelek valamelyikében, és kan­csalító szemmel nézte valamelyik pók köpte sarkot, és nem szólalt meg. Ekkor gondolta a Mici, hogy kommunikálni kellene az autista kis­lány­nak az emberekkel, még ha csak a máglyarakó stupidokkal is, és eh­hez remek eszköz lehetne a sárga ringló.

        A gondolatot tett követte, a tettet pedig eredmény. Már kora reggel kiültek két kényelmes fotelben a hevenyészett pult­juk elé, és várták a vevőket. Mikor jött valaki, és kért ringlót, a Mi­ci mindig megkérdezte Authentikát:

        – Hogyan látod, kislányom, adjunk neki?

        S ha a kislány üres szemmel nézett a semmibe, akkor a teremtő összes földi java nem volt képes meglágyítani a Mici lelkét annyira, hogy akárcsak egy szemet is eltékozolt volna az árukészletükből. De ha a kislány kancsalító szemét levette az ég boltozatjának azon sar­káról, ahol a párkapókok fonták az ő élete fonalát, nos, akkor a Mi­ci belenyúlt a szakajtóba, és igény szerint kimérve az árut, és meg­be­szél­ve a járandóság mibenlétét, annak kiegyenlítési módját és idejét, át­adta a portékát immár jogos tulajdonosának.

        Aztán ahogy múltak a napok, meglepő dolgok is történtek. Jött egyszer egy kisfiú, aki csak téblábolt és nézett, és neki esélye sem lehetett arra, hogy a fogalommá vált álomból akárcsak egy sze­met is kóstoljon. Már alkonyatra húzódott a nap, hogy kialudja hatmilliárd ember hü­lyeségeit, amit kénytelen volt végignézni, mikor Authentika meg­kér­dez­te:

        – Kérsz te is?

        – Nem – válaszolta a kisfiú –, én tudom, hogy ebből nekem nem jut­hat.

        – Miért gondolod, hogy neked nem jut ringló? – kérdezte akkor a Mi­ci kíváncsian.

        – Azért, mert nincs pénzem! – hangzott a válasz, és akkor a nap meg­szakította útját az aludni térésében, s kíváncsian kukundált kifelé sa­ját ragyogásából.

        – Várjál – mondta nehezen forgó nyelvvel Authentika –, várjál!

        Aztán felállt, botló lépésekkel hátrament az udvarba, a porból fel­vett egy szem ringlót, megtörülgette először a kezével, aztán a kö­tény­ké­jében, majd előre vitte a justiciás mérleghez. Mivel látta, hogy a Micinek, nem tudni mi okból, de nagyon folyik a könnye, felhasználva a lehetőséget a Mici álla alá tette a ringlót, és a le­csorgó könnyekben fényesre mosta az amúgy is makulátlan szemet.

        – Tessék – mondta Authentika a kisfiúnak –, ez tied! Ez nagy tiszta ring­ló. Csak tied! Nagy tiszta ringló… És ezt zakatolta még sokáig, akkor is, mikor a kisfiú már régen el­sza­ladt az örömével, és még akkor is zakatolta, mikor a kisfiú már öreg­ember volt, és semmi emléke nem maradt már az életéről, mint egy könnyáztatta ringló.

        „Nincsen pénze, nincsen pénze” – ez a mondat zakatolt a Mici agyá­ban, és ettől kezdve már érezte is, nem csak tudta, hogy Au­then­ti­ka látószemű. Szinte csüngött a kislányon. Mikor jött a vásárló, ő soha meg nem szólalt. Ha Authentika a kosárra bökött, akkor kimért belőle annyit, amennyit kértek, megmondta az árát, és visszaült a helyére. Azok az emberek, akik így jutottak ringlóhoz, később elmaradtak, mert hazaérve azt tapasztalták, hogy a ringló éretlen, savanyú, tel­jes­ség­gel élvezhetetlen.

              Aztán voltak olyanok, akik jöttek, tébláboltak, és nem tudtak dön­te­ni. Ekkor Authentika a szemükbe nézett, és az mondta: – Vegyél öt szemet! Neked elég öt szem! Vegyél öt szemet!– És ezt zakatolta addig, amíg a vevő elballagott az öt szem ring­ló­já­val. Később ezek visszajöttek, és nem tanulván a történésekből, ismét csak tanácstalankodtak a sok tiszteletnek örvendő jogtudós diófa író­asz­tala előtt. Ezeknek néha azt zakatolta Authentika, hogy vegyél három szemet. Ne­ked már elég. Vegyél három szemet.

        Mikor valaki addig tanácstalankodott, hogy már kettő szem is elég volt neki és szeretteinek, akkor Authentika felállt, hátrament a kertbe, a porból felvett egy szem ringlót, megtörülgette először a kezével, az­tán a köténykéjében, majd előre vitte a justiciás mérleghez. Mivel ismét azt látta, hogy a Micinek nem tudni mi okból, de na­gyon folyik a könnye, az álla alá tette a ringlót, és a lecsorgó könnyek­ben fényesre mosta az amúgy is makulátlan szemet. – Neked elég egy szem! Neked elég egy szem… És ezt zakatolta aztán egészen addig, amíg a vén nap a cso­dál­ko­zás­tól hanyatt nem bukott a hegyek mögé, mert nem merte elhinni, hogy van még új a nap alatt.

        Így éltek aztán kétszer egy hónapig. Ebben az időben történt az is, hogy Emerus Stencl, minden nyá­jak­nak pásztora meglátogatta a Micit. Persze ha szorosan nézzük a dolgot, akkor csak a külső szemlélő szá­mára volt ez látogatás, mert akárhová is ment a derék esperes-plé­bá­nos, ő soha nem látogatni járt, hanem ellenőrizni.  Egész életében csak ellenőrzött a látogatás leple alatt, hogy bá­rány­kái ne vegyék észre, hogy állandóan rajtuk van az atya szeme.

        Sokáig nézte a lócán fekvő kislányt, aki szokása szerint egy ho­má­lyos sarok felé kancsalított, nem vette tudomásul a pap jelenlétét. Akkor elkezdett játszani a kislánnyal. Nagy lapát kezével végigsimogatta a pici arcot, aztán mutató­uj­já­val egyenként megérintette a szemeit, a bütykös hüvelykujjával meg­csik­landozta a vértelen ajkait, és végül megcsippentve az orrát, jobb­ra-bal­ra rángatta azt nagyon finoman. Miközben ezeket cselekedte, mély dörmögő hangon mondotta a ver­sikét a mozdulatoknak megfelelően.

„Itt van egy kis oltárka,

Rajta két kis gyertyácska,

Itt megy be a papocska,

Itt meg beharangoznak,

Csingi-lingi, csingi-lingi

Bimm-bamm-bumm.”

               

            Órákig játszott a kislánnyal, s annak szeme lassan rátévedt a papra, aki­nek ez olyan örömet okozott, hogy már szinte bőgte medvehangon az idétlen mondókát. Fáradozásának meglett a jutalma, mert nem sok idő múltán Au­then­tika elmosolyodott, aztán kicsit később nevetett is. Nem olyan nevetés volt ez, ami a közönséges ember tudatában tá­ro­lódik ezzel a fogalommal kapcsolatban, inkább olyan száraz kö­hé­cse­lésre hasonlított, de ki törődött ezzel? A Mici és a pap tudták, hogy ez nevetés. Azt pedig sejtették a szívükkel, hogy ez a kislány talán most nevet életében először.

        Olyan élet jutott neki, hogy nem volt, aki megtanítsa nevetni.

       

 
Óra
 
El nem mondott fohászaim
 
Elmélkedések
 
Az Irgalom Völgye (regény)
 
Mélyérzések (versek)
 
Kedves költőim
 
Novellák II.
 
Katarakta (versek)
 
Érkezés c. kötet
 
Kaqxarok
 
Elszámolás c. kötetből
 
Az álmodó Isten (kisregény)
 
Farkasréti üvöltés (kisregény)
 
Firkák
 
Egyoldalasok
 
igazán akarod tudni?
 
Búcsú az olvasótól

Köszönjük a látogatást, remélve, hogy szép és tartalmas időt töltött a betűhegyek fölött.

Az író könyvei kereskedelmi forgalomban nem kaphatók, az Országos Széchenyi Könyvtárban és néhány kisebb könyvtárban hozzáférhetőek.

Kiadó: Madách Irodalmi Társaság, 1072 Budapest, Nyár u. 8.

 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal