Az utolsó utak
(Fekete István emlékének parafrázis )
És kimondatott az ítélet, hogy Lokó életének ezennel vége. Hasznos, munkás élete volt, ez tagadhatatlan, de már öreg, nincs rá szüksége senkinek, csak foglalja a helyet abban az áldott gyönyörű világban, amelyben élünk, és akkor meg ne foglalja a helyet hiába.
Az ítélethirdetésen Lokó nem volt ott, ügyvédei sem voltak, tanúja pedig egyedül az Idő volt, de az meg most valahol másfelé csámborgott éppen. A Tárgyaláson viszont ott volt a vezér, aki Lokót majd negyven éven keresztül istápolta, ápolta, kenegette, olajozta, és sok- sok utat bejártak együtt, olyan sokat, hogy ha azokat térképre rajzolná valaki azt mondaná a kívül álló, hogy no:- milyen pókhálós ez e térkép pók nélkül is.
Az ítélet a következő volt. Lokó üzemképtelen, el kell vinni az ő végső nyughelyére Dunaújvárosba, az öntödébe, ahol majd szétvagdalják, és beöntik valami másba, mint amiben eddig élt. Itt a vezér felszólalt, hogy kérem Uraim, én minden munkát vállalok, én Lokót üzemlépessé teszem, csak engedjék meg, hogy ő a saját lábán menjen a végső nyughelyére, a végső útján, az én vezérletem alatt. mert tetszenek tudni, igen összeszoktunk mi már együtt. És vinném magammal a segédet is.
Egy idősebb vasúti tiszt szemét kezdte dörgölni ennyi szeretet és ragaszkodás láttán, és a bizottság belegyezett.
Mondták, legyen úgy, hiszen a Vezérnek is ez lesz az utolsó útja- csak ő erről még nem tud-, mert hogyan tudna ő elvezetni egy InterCity vonatot 120-as tempóval a Lokó után? Ő is nyugdíjba megy, csak még nem tud róla.
Hát menjenek békével utolsó útjukra, isten áldásával.
Na, ment a Vezér az engedéllyel a Lokóhoz, hogy : ébresztő öreg, indulni kell Dunaújvárosba, az öntödébe.
–Utolsó út ez vezér?- kérdezte Lokó. Igen- mondta ő, és valószínüleg nekem is.
És a Vezér elkezdett dolgozni Lokón.Takarított, csiszolt, hegesztett, csöveket cserélt, picit festett mázolt is rajta a saját költségén. Meg egy bokrétát tűzött a kémény mellé. Mert ugye aki utolsó útjára megy, annak tisztelet jár. nem de ugye? Munka közben a Vezér elmondta emlékeit Lokónak, és Lokó is elmondta azt amire, amire még emlékezett.
Emlékezett, egy réges- régi útra, ahol még szalonkocsi is volt utána kötve, és igen illusztris társaság ülhetett benne, mert a kalauz nagyon bokázott nekik. Valami vadásztársaság volt, és ottan kvaterkáztak. Egy két névre emlékszik még, Széchenyi Zsigmond , Kittenberger Kálmán, meg ilyenk- talán de hát Lokónak sem mai már az emlékezete. Arra emlékszik hogy mikor leszálltak, a társaság a resti felé indult, csak egy ember jött előre hozzá, megsimította a kerekét, és azt mondta:
–Köszönöm neked Lokó, hogy elhoztál ideáig. Erre emlékszik, mert neki még soha nem köszönt meg soha senki semmit. Valami Fekete Pistának hívták a társai a resti verandájáról. Isten áldja meg az ő utait.
Aztán megjött Segéd, a fűtő. Na Lokó, vén veterán begyújtsunk az utolsó útra? És ő azt válaszolta, hogy:
– Ha szabadna kérnem ne alja lignittel pakoljon fel, hanem fajinos mecseki kőszénnel, ha szabad kérnem, attól fötyülök úgy mint a pacsirta- mondta Lokó, és felpakolták azzal az utolsó útjára. Mecseki feketeszénnel. Aki utolsó útjára megy, annak meg kell adni mindent, amit életében nem kaphatott meg.
– Meg is érdemlem szuszogott a melegedő kazán duruzsolása közben Lokó, volt egyszer egy utasom, aki megsimogatta a kerekemet, és megköszönte az utat, és a szolgálatomat. De régen volt.
Innen 50 kilométerre volt egy bakterház. Az állomás előtt tán egy járásnyi időre lehetett, mert egy föld út vezetette át rajta a falutól a földekig,elment a temető mellet is, ami azért volt olyan messze a falutól, hogy a holtak szellemei ne ártsanak az élőknek.
Na, itten volt a bakter, a János. nyugdíjas állás volt a bekterség, a vasútnál dolgozni tisztség, és hivatal volt! tehát partiképes ember volt.
El is vette egy nagygazda lányát, aztán abban a bakterházban ké- három sorompó leengedés között mívelt neki vagy három gyermeket.
Elvoltak szűkösen, mert ugye elől a hivatali helység a Tilos jelzővel, meg a sorompó – ami kézzel működött, és egy szoba konyha. Ennyi.
A gyerekek felnőttek, és elmentek olyan vonatokkal, amiket János meg sem tudott jegyezni, mert mint az őszi pára, csak átsuhantak hangtalanul az életén.
– Meghalt a Reitinger Pista bácsi a fővadász.- mondja neki az asszony.
Holnap leszen a temetése, és itten akarnak a temető felé menni az utolsó útra.
Nézi János, az időpontot, nézi a menetrendet, és csak arra jut, hogy neki akkor le kell engedni a sorompót. A halottas menet előtt.
–Na, azt soha!! hogy ő egy ember utolsó útja elé még egy akadályt állítson, olyan emberek útjának lassításában, mint az a piperkőc, aki egyszer lemarházta őt, mire ő udvariasan csak annyit felelt:
– Uram a MÁV nem alkalmaz marhákat, csak szállít. és feszesen tisztelgett neki.
– Nézd Vera- mondta aszonyának, holnap el kell hagynunk a bakterházat. Munkagépek jönnek, elbontják a láncos sorompót, és a szemafort is. Eddig tartott a hivatal. Visszamegyünk apám házába, ahol kezdtük. Elektronyos sorompók jönnek, mi meg megyünk. Hogy hová, senkit nem érdekel.
Az adott időpontban János díszegyenruhában, kezében a kicsi feketenyelű zászlócskával kiment a sorompóhoz, és felhúzta azt Menjen mindenki békével a saját megszabott útján.. Aztán bement, és a bejövő szemafort tilos jelzésre állította.
Lokó és a vezér is meghökkent, mikor látták a szemafor tilos jelzését. Ilyen itten még nem volt. Valami nagy dolog történik. Tudták mindketten. Aztán a Vezér leszállt, és beszélt a bakterrel.
– Tudod Lokó, valakit most visznek utolsó útjára. Ezért állunk.- mondta a vezér lokónak, és még egyszer megtörülgette a rézfogantyúkat. Lokó örült ennek, mint halott az utolsó kenetnek.
A menet elment és Lokó is elindult az öntöde felé alázatosan, a mecseki feketeszénnel. A
A bakterháznál megálltak ismét. Búcsúzom tőletek mondta János, holnaptól már nem lesz bakterház sem. Fénysorompó meg ilyenek, de örülök, hogy elbúcsúzhatok tőled Vezér, mert te mindig hármat fütyültél mint a rigó, ha áthald tál erre. Isten óvjon.
– Erre a helyre emelékezem- mondta Lokó, itt valamikor régen valaki megsírmgatta a kerekemet, és megköszönte, hogy elhoztam ideáig. Valami Pistának hívták, vagy így valahogy. és elindult az öntöde felé.
János bezárta a bakterházat, és a kulcsot a sínek közé dobta. Már nem kell! Elindult haza, az apai házba, ahonnan negyven éve elindult.
A zászlócskát még kitűzte az ajtó mellé, a megfeketedett nylével, és elindult az asszony után haza.
Lokó három hosszút, és egy rövidet füttyentett utána.
Soroksár 2020-02-26
délután
PLT’ V.J.
|