Édesapám oly magányos volt gyermekkorában, hogy tízévesen üdvözlőlapot írt saját születésnapjára; így valaki megemlékezik róla. Én novellákat, regényeket, verseket írok; talán így emlékeztetem magamat magamra...

Az író számára az írás olyan kegyelmi állapot, melyben senki számára nincs kegyelem.

 
Menü
 
Közéleti szereplések
 
A gólyák törvénye (regény)
 
Hírek a Parnasszusról
 
Parnasszusi Pantheon
 
Ismeretlen szerzők
 
Novellák
 
Várakozás (regény)
 
Torzulatok (regény)
 
AZ ötödik szolgáló (regény)
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Látogatottság
Indulás: 2007-09-06
 
A napok mondásai
 
Mészáros István fordító
 
Címlap
 
A remény fészke...I.

II. rész

A remény fészke

 

     1999 ősze

     Póka Károlyné sz. Perlaki Zsófia nehézkes, lassú léptekkel men­de­gélt hazafelé.

     Emelgette lábait, mint a gép, haladt is valamennyit otthona felé, de na­gyon nehezek voltak ezek a lépések. Mintha mézben, avagy kelt­tész­tában járt volna.

     Előre tette a lábát, rálépett, de a másikat már fogta valami, ami nem engedte délcegen, fürgén, apró, kiszabott lépésekkel haladni.

     Így hát alig haladt, és menése vánszorgássá változott.

     Kissé megszusszant Lutykó úr hentes üzlete előtt, és a mindig für­ge­ szemű Lutykó Gizellának ez alkalmat adott arra, hogy kiröppenve a pult mögül, asszonyos beszélgetést kezdjen Zsófi nénivel.

     – Hát elment a férje, Zsófi néni?

     És Póka Károlyné sz. Perlaki Zsófia csak fáradtan bólintott reá.

     – Látja, Zsófi néni, az én uram, a Zsigmond, az is akart volna men­ni, én nem is tudom, mi ütött az én uramba akkoron, mikor hallotta a hírt itten a bótba’, hogy a kanonok úr, meg a Dabi bácsi elmegyen a gó­lák után.

     – Na, ne szaporítsam a szót, mondja nekem, te Gizella, mi lenne, a ha a sok sódar, disznó, meg ürü után én is utána néznék a madaraknak is, hátha lendítene az üzleten?

     – De én rögvest eszembe vettem, Zsófi néni, hogy csak kur­vál­kod­ni akar ismét menni, hát megállítottam rögvest az én Zsigmondomat, és bevittem neki tíz libát a hátsó kertből.

     – Mondom, vagyon itten elég liba, meg szárnyas, gólyahúsra meg sen­ki nem kíváncsi az emberség életfolyamodványában.

     – Nos, eztet mondtam én neki.

     – Meg aztat is, hogy, te mán megcsináltad, a sáregresi te­he­nes­lányt, elég lenne a madarászásból, Zsigmond! Továbbá – folytatta Gi­zel­la…

     De ezt már Póka Károlyné sz. Perlaki Zsófia nem hallgatta végig. Ar­­ra gondolt, hogy milyen áttetszőek, meg- és visszafordíthatatlanok az utak, hiszen amikor fél órának előtte elment az állomásra, úgy hogy az öreg – magában így nevezte mindig a nála tíz évvel fiatalabb férjét – ne vegye észre, mert abból baj származott volna.

     Fájdalom volt a lelkében, mert elment tőle az, aki „Ő”.

     De azt is tudta, ill. csak sejtette, hogy Őt irányítani, befolyásolni nem lehet, és ha észrevenné, hogy kikíséri-elkíséri, jóvátehetetlen nagy hibát követne el.

     Belenyugodott lelkének súgásába, és csak távolról nézte a fel­ka­pasz­kodó „öreget” a kicsiny tisztelendővel nyomában.

     Istenem, de régen volt.

     Az öreg már tényleg öreg, a kicsiny papocska meg kanonok.

     Nem volt már több dolga.

     Piciny időig nézte az utolsó vagon piros lámpáját, s aztán még so­ká­ig a semmit. Ürességet, magát az űrt, amit elvitt a vonat.

     A vágy?

     A Barangolás kényszere?

     Ugyan, ki tudja ezt már?

     Most meghallgatván Gizella szavait, döbbent rá, hogy mi a kü­lönb­ség a valóság, a pletyka, a beszélgetés, és az űr között.

     Semmi.

     Mindennek egy a célja-vágya, hogy ne legyen űr körülöttünk.

     Zsófi néni lassan ért léckerítéséhez, benyomta, szeme végigvillant a portán, jobbra a nagyházban minden aludt, balra a kisházban pis­lá­kolt valamely fény.

     Odament, a fényhez. Vagy az után ment, amit fénynek látott?

     Ki tudja már?

     A spórban egy göcs siratta utolsó perceit, a platni még meleg volt, a ler ajtaja nyitva, minden elmosva, elmosogatva, ragyogó rend, tisz­ta­ság mindenütt.

     Rakni kéne a tűzre – gondolta Zsófia, aztán görcsbe rándult a gyom­ra – kinek, és miért?

     Hagyta a tüzet, kiment az udvarra, és egy pillanatig eszébe jutott, mi­lyen jó, hogy végre egyedül van.

     Nem kell palacsintát sütni, kukoricát főzni, buktát sütni, al­ma­kom­pótával és citromfűvel.

     És nincsenek gyerekek, akik nem az ő gyerekei, és nincs senki, aki­nek meg kéne felelni már.

     Megnyugodott.

     Kiment a kisház ajtaja elé, beszívta a por illatát, ami az ő létének-lé­tezésére rendeltetett pora volt.

     Felette csillagok világítottak, de ezek e csillagok most mások vol­tak, mint amikor Póka Károly jött meg az életébe.

     Ámulva nézte az eget Zsófi néni, miként változhat meg az ember szem­lélete attól, hogy valaki megjön, vagy valaki elmegy?

     Ténfergett még picit a kisházban, elmosta a tiszta hamutartót, de mo­sogatás közben annyira hiányzott valami a lelkéből.

     Csak egy mondat.

     És ez annyira hiányzott neki, hogy ki is mondta, az immár néma ház­ban:

     – Na, maga Póka Károly, esmég telebüdösítette, meg koszlotta a por­tát, nem beszélve a sörszagáról!!

     Néma csend volt a mondat után!

     Nem tiltakozott senki, nem vitatkozott senki, csak csend volt a kisház­ban.

     Akkor Zsófi néni általment a nagyházba, és próbált nyugodni.

     Álom jött a szemére, melyben Póka Károlynak tett vallomásai vissz­hangzottak térben, időben és tettekben.

     „– Én szinte a kastélyban nőttem fel, ha nem jönnek az oroszok, meg a demokrácia, akkor sem tudom, jobb lett volna nekem, vagy sem. A gróf úr anyámat hozzáadta egy Perlaki Gáspár nevű nincstelen dzsent­rihez, aki adta a nevét anyámnak és nekem, aztán a kelengyével meg sem állt Párizsig. Azóta sem láttuk.”

     …Aztán a „nászéjszakájuk” Dabi bácsival…

     …akkor ment be Póka Károly először a nagyházba. Póka Károly sze­rette volna, hogy soha meg nem ismert anyja melegéhez bújjon vé­dett­ség-igénye nyomán, és Póka Károlyné, sz. Perlaki Zsófia szeretett vol­na, a soha meg nem ismert apjához bújni gyermekkori ki­szol­gál­ta­tott­ságának vélelme miatt. De nem lehetett. Akkor még nem lehetett.

     Ezért maguk közé vonták a gyermeket, mint csonkulásuk hegeinek fáty­lát, Károly megsimította Zsófi néni vállát, és ő megsimította Póka Ká­roly vadász berepülőpilóta vállát.

     Zsófi néni szorosan magához vonta a csecsemőt, Póka Károly át­ö­lel­te, és megkérdezte:

     – Most akkor miként leszen az elhálás, Zsófia?

     – Nézzen rám – mondta Zsófia –, és nézzen magára, maga Póka Ká­roly! Van egy kicsiny élet, mely nem a maga ágyékából fakadt, és nem az én méhemből jött elő, de itten van közöttünk.

     – Nem ellenünk, hanem értünk!

     Akkor Póka Károly vadász berepülőpilóta átnyúlt az éj sötétjén, és is­mét megfogta Perlaki Zsófia vállát.

     És akkor nem volt már sötét, mert közöttük szuszogott egy élet, mely­hez mindössze annyi közük volt, hogy valahol, valamiért, igaz­ta­la­nul, avagy igazságnak megfelelően sérülten született egy gyermek, aki szeretni akart.

     Mikor pitymallott, és a gólyák elkezdtek kelepelni, az ég alján csak annyi fény szűrődött át kelet felől, amennyit az isten szeme át­en­ge­dett rebegő pillái mögül, nos, akkor Póka Károly szemérmetlen mó­don, és orcája pirulását a vánkosba rejtve megnézte felesége, perlaki Zsó­fia karjait, melyek oly gyakran fenyegették őt egy moslékkeverő fa se­gítségével.

     Megdöbbent, mert szép volt.

     Azok a karok fehérek voltak, formásak, lágyan kemények, és fel­fe­lé haladva, arca felé, a hónaljában, a már gyérülő, már-már őszes pihe alatt egy szőrös kis gombóc fúrta, fúrta egyre beljebb és feljebb magát – a kicsi gyermek.

     Póka Károly elérzékenyedett, gondolt arra is, hogy ő miért lett ki­tett lelencgyerek, és arra is gondolt, hogy milyen jó beszívni az ágy­ne­mű illatát, amelyből már keveredetten gomolygott elő a gyermek, Zsó­fia, és az ő testének illata.

     És jó volt ez az illat, kedves az ő kaszárnya-lelkének, szívének.

     Ekkor pillantott fel Perlaki Zsófia, mert minden változást meg­ér­zett, annyi magányos és hideg-rideg éjszaka után, mit egyedül szen­ve­dett végig.

     Suta mosollyal nézte Póka Károlyt, aki csendesen kelt fel mellőle, nesz­telen öltözött, majd visszafordulva, nehogy Zsófa felébredjen, meg­simogatta a karját.

     Dehogy ébredt fel Zsófia akkor, inkább még jobban tettette az al­vást, a gyermeket magához vonta, és rémülten konstatálta, hogy áll a mell­bimbója, de oly peckesen, miként a gyalogok masíroznak a pro­me­nádon ünnepnapok alkalmával.

     Jó és kellemes érzés volt ez, először érezte együtt a csodát, amit csak az érezhet, akinek megadatik, hogy egyszerre lehet nő, és anya.

     – Az Isten áldjon meg téged, te nem tudom honnan ideténfergett, min­dig sör- és bagószagú istentelenség, az isten áldjon meg!

     Emígyen szólott Zsófia reggeli imája, melynek utolsó szavait már fél­hangosan motyogta ki eperszínű ajkai közül.

     Póka Károly visszafordult, és racionálisan Zsófia szemébe nézve kérdezte.

     – Mi most akkor férj és feleség vagyunk, nem de ugye?

     És Zsófia rábólintott akkoron.

     – De bizony, úgy a!

     Kettejük között Póka Csaba szuszogott, az előtérben Naca várta a szop­tatás idejét.

     Minden a helyén volt, és minden rendjén valónak tűnt. Ez történt az ő nászéjszakájukon, a hiteles krónikák szerint.

      Most nem kelepelnek a gólyák, elmentek már tegnap, és elment Pó­ka Károly is, azzal a gyerek pappal, aki immár kanonok lett, annyi is­tenes tudományt tömött a fejébe ráérő idejében.

     Zsófi néni gyorsan öltözött, teregette az ágyas neműt ki a reggeli nap­ra, szellőztetett, majd vad takarításba fogott.

     Lebegő szoknyával szaladt hátra, magot szórt a csirkéknek, szí­vé­ből kussolt egyet a visító malacokra, és lisztet öntött a közepső vajd­ling­ba, hogy harangszóra legyen bukta a leves mellé, melyet ma szil­va­lekvárral szándékozott megtölteni. Az udvaron alágyújtott azt üst­nek, krumplit, és korpát szórt bele két veder vízzel –, amíg megfő, el­ké­szíti ennek a bagószagúnak a fölöstökömjét.

     Szokásához igazodva lótott futott az udvaron, mint a mérgezett egér, s mikor idejét érezte, benyitott a kisházba, hogy megkezdje dör­ge­delmeit a naplopó, semmit nem tevő, sör- és bagószagú emberekről for­mált véleményét kifejezve, egyszerre leesett a karja.

     A kisházban csend, rend, tiszta levegő, az ágy katonásan bevetve, és némaság. Nagy-nagy némaság.

     – Elment! – riadt meg –, hát mégsem csak álmodtam, elment.

     Most tudatosult benne csak igazán, hogy annyi év után ismét egye­dül van.

     Nem lehet megfejteni, miért és mi késztette erre, a létrát ne­ki­tá­masz­totta a ház falának, felhágott a fokokon, és a padlás langyos me­le­gében régi dobozokat pakolt elő, és tartalmukat kiborítva a földre, ke­resett, keresett, lázas, esztelen kapkodással, amíg elő nem került egy ré­gi, már megfakult katonai gyakorlóruha, melyben anno Póka Károly meg­érkezett a faluba.

     Magához szorította az avítt ruhákat, beszívta dohos illatukat, és úgy hüp­pögte maga elé.

     – Ha ezt itt hagyta, akkor visszajön!

     – Ugye akkor visszajön, istenem?

     – Add, hogy visszajöjjön, én édes istenem!

     A létrát otthagyta a falnál, szinte álomkórosként ment be a nagyház konyhájába, és könnyeivel küszködve visszatöltötte a zsákba a ki­mért lisztet.

     – Nincs kinek dagasztani. Nincs értelme sütni buktát. Sem szil­va­íz­zel, sem barackízzel, porcukrosan, kicsiny fahéjjal a tetején.

     Lekuporodott a kis sámlira, és csendesen, hangtalanul sírni kezdett.

     Legyek zümmögtek a rézsútos napfényben, és a házban tanyát vert a csenddel kevert magány.

 

     Póka Károlyné sz. Perlaki Zsófia ettől kezdve szinte álomban élt. A rendet, tisztaságot, mint mindig, most sem hanyagolta el, időben fe­küdt, időben kelt, tette dolgát a házzal, jószággal kapcsolatban, de mind­ezt csak olyan révedezve, szinte félálomban. Léckapuját ritkán reccsen­tették rá, Gizella jött néha-néha, olykor Szedlár szomszéd fe­le­sé­ge, meg a Naca.

     Napjai hosszát az emlékek töltötték ki, és a szombat délutánjának vá­rása, mert Póka Károly elmenetele után először hetente, aztán már csak kéthetente Csaba hazautazott anyjához.

     Egyetemista volt a fiú a székesfővárosban – mint azt szokta büsz­kén mondani a kisboltban bevásárlásainak idején.

     Póka Károly katonai akadémiára akarta adni fiát, amikor le­é­rett­sé­gi­zett, Zsófia viszont mezőgazdasági mérnöknek álmodta meg, hogy so­ha ne éhezzen. Így lett aztán Póka Csaba, saját elhatározásából: or­vos­tanhallgató.

     Mikor közölte elhatározását apjával, az sokáig tekergette bajuszát, míg végül kimondta, amit gondolt.

     – Tudod fiam, a te életeddel te rendelkezel, azzá leszel, amivé dol­go­zod és képzed magad, de azért gondold meg ezt a medikusi pályát, nincs anyád még olyan rossz állapotban, hogy erre tanuljál, nem de ugye?

     Akkor Zsófia nagyon kikelt magából, és Póka Károly alig tudta be­húz­ni maga után a léckaput testi sérülés nélkül.

     És most orvostanhallgató a székesfővárosban. Talán a Naca tejétől, ta­lán a sok szeretettől olyan gyorsan nőtt a gyerek, alig bírták a szan­dált és a bakancsot váltani a talpán.

     Póka Károly rendszeresen eltűnt egy-két napra, és mikor megjött, so­ha meg nem vallott úti céljainak valamelyikéről, csomagok gar­ma­dá­jával érkezett, melyből a hombár feltöltése, és a kinőtt ruhák cseréje is kiadódott.

     Bölcsőde, óvoda nem volt ebben a faluban, a gyermekek hét-nyolc éve­sen rögvest oskolába mentek, ahol számtan, olvasás, írás, ének mel­lett volt még fogalmazás és tornaóra is.

     Bár ez utóbbira nem volt igazán szükség, mozgott minden gyerek ak­koriban annyit, mint csík a vízben, mert az elképzelhetetlen volt, hogy a ház körüli munkákból bárki is kivonhatta volna magát. Fát, vi­zet hordani, lábasjószágnak zöldet, magot vetni, fát aprítani, behordani – ebben a korban már kötelesség volt.

     Minden portán eszerint éltek, így Póka Csaba is ezeken a hét­köz­na­pokon izmosodott.

     Nem volt eminens tanuló, csak azt jegyezte meg, ami érdekelte, és ami nem érdekelte, arról meg is mondta véleményét, hogy őt ne un­tas­sák felesleges dolgokkal. Póka Károly nagyokat derült a tanítónő ész­re­vételein, és kissé kidüllesztve mellét, büszkén mondta: „az én vé­rem, színtisztára az én vérem”. Addig-addig mondogatta, hogy a vé­gén már teljesen fogalomzavarban volt, amikor Zsófia néha csendesen meg­jegyezte, hogy – no, meg a papé!

     Ezen Póka Károly sokszor megbántódott, ezért aztán elmaradtak Zsó­fia megjegyzései, és az idő múlásával teljesen birtokba vehette a „fi­át”.

     A nap huszonnégy órájában tágította az értelmét, az agyát, rálátást adott neki a faluról, a földről, a világról. Elmesélte neki a madarak röp­tének titkát, és az éjjeli lepkék fényűző táncainak rejtélyét.

     Lelkének formálásáról Zsófia gondoskodott, nem észérvek, hanem szí­vének hangtalan és mindig áradó csobogásával.

     Sokat járt a paplakba is, ahol Szentgyörgyi plebános úr min­den­ko­ron szívélyesen látta, oktatta, marasztalta, reverendája mögé rejtve öröm­könnyeit, hogy ilyen derék gyermeke van neki.

     Persze, problémák is adódtak, főleg felső tagozatban, ahol már nem csak a jóságos Rózsi néni oktatott, hanem egyéb kavalkátorok (3) is, akik nem nagyon békéltek meg Dabi bácsi különc és deviáns éle­té­vel, s mivel ezt a gyerekkel is éreztették, sokszor verte fel az oskola csend­jét Dabi bácsi ordítozása.

     Egyszer az osztályfőnöke beírt Csaba ellenőrzőjébe, hogy:

     – Kedves Szülők! Értesítem Önöket, hogy fiuk tegnap reggel, az el­ső órán „rendetlenkedett.”

     Dabi bácsi nézte, forgatta a könyvecskét, aztán csak hümmentett egyet, aztán kiöltözött méltóképpen, pizsamájára felkapta Zsófia für­dő­köpenyét, és mivel hideg volt már, gumicsizmába ugrott, és fejébe szúr­ta az elmaradhatatlan szalmakalapját.

     Emígyen bekocogott a tanári szobába, ahol éppen tantestületi ülés volt, és mikor az álmélkodástól szóhoz jutottak, kérték, várjon oda­künn, amíg ők megváltják a gyermekeket és a világot.

     Na, ebből a megváltásból nem lett semmi, mert Dabi bácsi ki­fej­tet­te, hogy ez nem tűr halasztást, hiszen az ő gyereke már tegnap óta bün­tetlenül éli világát olyan vétek miatt, amit rendetlenkedésnek, avagy rakoncátlankodásnak is neveznek egyes törvénykönyvek.

     Próbálták nyugtatni, hogy ez nem olyan komoly dolog, mire Dabi bá­csi agyát elöntötte a vér, belsőségeit pedig az epe.

     Most nem ordítozott, hanem sziszegve kifejtette, hogy ha az ő fia ra­koncátlan volt tegnap, az első órán, akkor mit csinált közben a ta­ná­ ra, hiszen talán neki kellett volna a gyereket fegyelmezni.
      Aztán, ha nem olyan komoly dolog, akkor miért leveleznek vele?

     – De nem ez történt – és már ordított –, hanem irkafirkákat kül­de­nek neki akkor, amikor ő még Geri bácsi bádogbódéjánál issza reggeli sö­rét, ebből is látszik, hogy elfoglaltsága miatt nem az ő dolga fe­gyel­mez­ni a gyereket, hanem annak, aki nem a Geri bácsinál van, hanem it­ten lopja a napot.

     – Mert kérem, hogyan vágjam szájon a gyereket a tegnapi vétekért, amit tán el is felejtett? Hát a dicséret is akkor jogos, amikor kiér­de­mel­jük, és a büntetés is akkor, amikor vétkezünk! Nem???

     Aztán rájuk vágta az ajtót oly keményen, hogy a vakolat csak úgy hul­lott a keret mellől.

     Megivott egy sört Geri bácsinál, aztán hazamenve, csendesen mond­ta a fiának:

     – Én ma kiálltam érted, de ha te nem állsz ki magadért helyes vi­sel­kedéseddel, akkor nagyon szájon kaplak, és nagyon hamar. Érted, fi­am?

     Csaba megszeppenve hallgatott, érezte, hogy most nem tréfa a be­széd, és apjával soha nem volt tanácsos szórakozni. Többé nem volt ma­gaviseleti probléma, és az ellenőrző könyvecske ezen lapjai iskola vé­géig üresek maradtak.

     Csaba Póka Károlyt természetesen Papának hívta, Zsófiát pedig Anyu­nak. A plébános urat pedig plébános úrnak titulálta, és így volt ez rendjén.

     Napközi sem volt ebben az időben még a faluban, a gyerekek os­ko­la után hazamentek, és akinél otthon voltak, azok otthon ettek, akik a mezőkön, réteken izzadtak, azok a pincéből hoztak fel maguknak ételt, de ez ritkán fordult elő. Szokássá vált, hogy akinél voltak otthon, azok meghívták a többi gyereket is egy tál meleg ételre, amit aztán a szü­lők számon tartottak, és más úton-módon viszonoztak egymásnak.

     Történt pedig, hogy Csaba hazajőve ebédet kért anyjától. A szóra Da­bi bácsi felkapta a fejét, és szúrós szemel kérdezte:

     – Neked ma nem Kutyás Miska bácsinál kéne enned?

     – De igen – mondta Csaba –, de náluk csak krumplifőzelék van ke­nyér­rel, anyu meg mondta reggel, hogy tojáspörköltet csinál. Így hát in­kább itthon eszem.

     – Na, figyelj ide, fiam – erősödött a hangja Dabi bácsinak. Most sze­ded a cókmókodat, és visszamész Miska bácsiékhoz. Bocsánatot kérsz a késésért, aztán eszel egy tányér krumplifőzeléket, és ha marad még a lábosban, akkor kérsz még egyszer, és azt is kitörülöd kenyérrel olyan tisztára, hogy mosogatni ne kelljen utána.

     – Megértetted? – üvöltött rá a gyerekre olyan hangerővel, hogy sze­rencsétlen csak a szelétől egy pillanat alatt már Kutyás Nagy Mi­há­lyék portáján kunyerálta a krumplifőzeléket.

     – Mindig bántja a gyereket, Károly – szólt közbe Zsófia, de vesz­té­re, mert emberség dolgában Dabi bácsi nem ismert tréfát.

     – Ne szóljon bele a nevelés dolgába Zsófia, ha kérhetem – szi­szeg­te Dabi bácsi.

     – Az én gyerekem is – nyelvelt Zsófia – miért ne szólnék bele?

     – Hát csak azért – válaszolta csendesen Póka Károly, mert ez a gye­rek nem a maga gyereke Póka Károlyné sz. Perlaki Zsófia!

     – Mert persze a magáé, ugye? – sivította Zsófia

     Póka Károly, akkor nagyon sokáig hallgatott, aztán alig hallhatóan mond­ta.

     – Mindketten tudjuk, hogy sem az enyém, sem a magáé Zsófia. Ép­pen ezért kell nagyon ráfigyelnünk. Nem szabad kétfelé nevelni.

     – Mert ez a gyerek a mienk!

     Nagyon elcsendesedett akkor Zsófia asszony, és elcsendesedtek az in­dulatok is.

     Nyáron megmaradtak a fahéjillatú palacsintasütések, télen pedig a kisházban a meleg spór mellett leckéztek, játszottak a szomszéd gye­re­kek, mint régen, Dabi bácsi sakktáblákat hozott rejtélyes útjainak egyi­kéből, és egyéb társasjátékokat. Estefelé elballagott az alszegi kocs­mába, de gyakran nem ért el odáig, erre, avagy arra a portára is in­vitálták egy kupica pálinkára, pohár borra. Csendesen, ráérősen be­szél­gettek közben. De régen volt, amikor még idegen volt a faluban!

     Már nem idegen régen. Elfogadták, befogadták, s tulajdonképpen Per­laki Zsófiának is miatta lett könnyebb az élete. Igaz, előtte sem bán­tották, csak elridegültek tőle, nem keresték a társaságát sem ott­ho­ná­ban, sem boltban, templomban. Az is igaz, persze – és nem mel­les­leg –, hogy Dabi bácsi kíméletlenül darálta le személyiségéről azokat a durva faháncsokat, melyek sértőek voltak, vénkisasszonyos al­lű­rök­kel díszítve.

     S lassan, de biztosan kezdett Zsófi néni változni. A falubeliek rá­jöt­tek, hogy a durva kéreg alatt alapjában egy nagyon érzékeny, jó szí­vű ember rejlik, aki pont emiatt vált sebezhetővé.

     Mikor Dabi bácsi hazavitte a pap gyerekét, és elkezdték a ka­nász­tán­cot járni a különböző hivatalokkal az örökbefogadás kapcsán, még volt egy-két félénk hang, amelyik sejtelmesen megjegyezte, hogy mi­ért kell örökbefogadni gyereket, miért nem csinálnak maguknak egyet?

     Akkor Geri bácsi halkan kiszólt a pult mögül.

     – Lassabban járjon az eszetek kereke, halljátok-e? Avagy nem em­lé­keztek Kutyás Nagy Mihály nadrágnélküliségére, annak okán, hogy Da­bi bácsi nemi életével foglalkozott?

     Elhallgattak a besenyők akkor, édesdeden felidézték azokat a régi szép emlékeket, mikor Kutyás Nagy Mihály tehetetlen madárként ver­gő­dött gatyában, de nadrág nélkül, Dabi bácsi markában. Aztán az édes emléken túltéve magukat, megfogadták Geri bácsi tanácsát, és min­denki bezárta gondolatait a harminckét foga mögé. És ez nagyon bölcs elhatározás volt részükről.

     Nos, lezajlottak az utolsó gyámügyi tárgyalások is – és mivel Pó­ka Károly húgának nyomát nem találták az egész fődglóbuszon –, vég­re Dabi bácsi nevére vehette a gyereket. Állandó gyámnak ki­je­löl­ték még Póka Károlyné sz. Perlaki Zsófiát is, kiknek esküvőjén olyan tö­mött volt a templom, hogy a kis padre alig fért fel az oltárhoz.

     Aztán kimondták, amiket ki kellett mondani a ceremónia miatt, és Pó­ka Károly odasúgott újdonsült hitvesének.

     – Bezárult maga mögött a csapda, Perlaki Zsófia! Bezárult!

     S kajánul somolyogni akart, de bajszán akadt a mosolygás, mert fe­lesége mosolyogva visszasúgott neki.

     – „Hálócsapdában vagy – mondta a légy a póknak, mikor be­le­re­pült a hálóba.”

     Ezekkel, a mondatokkal kezdődött házasságuk, és Dabi bácsi eszé­be vette, hogy Zsófi néninek humora is van.

     Mikor a padre kezükre tekerte a stólát, még elvartyogta, hogy na­gyon vigyázzanak gyermekükre, mert az mindennél, és mindenkinél fon­tosabb, Dabi bácsi felnézett az égre, pontosan az apszis tetejére, és csak magában gondolta, amit gondolt.

     – Na, úgy látszik, az Öregisten elunta a játszadozást, és elkezdte ki­bogozni a földi és égi csomókat.

     Biztosan igaza volt, hogy jól kezdett a teremtő a kibogozáshoz, mert a falu három napig annyira mulatott, evett-ivott, hogy még a Dof­fo ember kutyái – tételesen Pörkölt, Nokedli és Rétes – is össze­cif­ráz­ták a dinnyeföldet napokkal utána is.

     Mind a két kocsmát és Geri bácsi bódéját is kibérelték, ingyen iha­tott mindenki, aki a Póka klán megalapítására emelte poharát.

     Negyed nap reggel Forgács ezredes hatalmasat csapott a teljesen ki­merült padre vállára, és harsogott a fülébe:

     – Ember! Hitemre mondom – ami nincsen –, ilyen jó kantinban még nem jártam katonai pályafutásom alatt!

     Az esküvő után Zsófi néni elballagott a hentesboltba, ahol Lutykó Gi­zella rögtön a nászéjszaka hogy s mint voltja felől kezdett ér­dek­lőd­ni. Lutykó urat annyira elfogta a méreg, teljesen vörös lett a feje.

     – Idefigyelj Gizi! Fogd be a szádat, mert rögvest szájonkaplak, hal­lod-e!?

     – Oszt mi jusson, ha szabad tudnom, mi jusson?

     – Azon a jusson – kiabálta Lutykó úr –, hogy engem az esküvőn Da­bi bácsi felhatalmazott arra, hogy akkor kapjalak szájon, amikor ő azt mondja! – Szóljak neki, Gizi?

     – Na, ismét csak a fenyegetés – duzzogott Gizella –, de ez irányú ér­deklődését felfüggesztette egy életre.

     Zsófi néni szinte pillanatok alatt lett lelkes feleség, és pedáns anya. Na­cát mindennap fürdette, etette, itatta, és addig nem engedte haza, amíg „fiacskája” a finom anyatejtől álomba nem merült.(4)  Becsülete, tisztelete lett a faluban, gyermeke, erőskarú ura volt, és mind­ezek felett Geri bácsi is szinte mutatványosan fejezte ki tisz­te­le­tét iránta, és ez volt a végső érv, ami a kemény, bükkös koponyájú be­se­nyőket meggyőzte.

     De Zsófi nénit mindez már nem érdekelte. A falu, a besenyők, az el­fogadás és elutasítás évei helyett most rászakadtak a magány pil­la­na­tai, mikkel nem tudott semmit kezdeni.

     Most csak egyre tudott gondolni, hogy milyen régen elment már az az „átkozott sör- és bagószagú” ember, az ő embere, kinek nem a fe­le­sé­ge, nem a társa, sem egyéb jussa, avagy vagyontárgya volt, hanem a fe­le része.

     – Istenem! – fogta meg átlósan két kezével a saját vállait.

     – Milyen régen elment.

     – Már nyolc órája!

     – Igen, már nyolc órája!

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(3) Eredetileg lóidomár a XV. sz-i reguláris seregekben

(4) Naca: Fekete István: Kele c. regényéből átvett név. To­váb­bi­a­kat lásd ott.

 

 

 
Óra
 
El nem mondott fohászaim
 
Elmélkedések
 
Az Irgalom Völgye (regény)
 
Mélyérzések (versek)
 
Kedves költőim
 
Novellák II.
 
Katarakta (versek)
 
Érkezés c. kötet
 
Kaqxarok
 
Elszámolás c. kötetből
 
Az álmodó Isten (kisregény)
 
Farkasréti üvöltés (kisregény)
 
Firkák
 
Egyoldalasok
 
igazán akarod tudni?
 
Búcsú az olvasótól

Köszönjük a látogatást, remélve, hogy szép és tartalmas időt töltött a betűhegyek fölött.

Az író könyvei kereskedelmi forgalomban nem kaphatók, az Országos Széchenyi Könyvtárban és néhány kisebb könyvtárban hozzáférhetőek.

Kiadó: Madách Irodalmi Társaság, 1072 Budapest, Nyár u. 8.

 

Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal    *****    Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon